מחבר הודעה
מחלקה ראשונה
הודעהפורסם: ראשון 25.11.07 10:06    נושא ההודעה: יואב יצחק על השופטים: לא חרב ולא ארנק ולא את אמון הציבור

לא חרב ולא ארנק ולא את אמון הציבור


ברק וביניש גרמו לפגיעה אנושה במערכת השיפוטית ועכשיו: אין להם חרב ולא ארנק, וגם לא את אמון הציבור הבעיה החמורה היא שהם אינם מכירים בנזקם


ברק, ביניש. גרמו לאובדן אמון הציבור


"כשופטים, אין לכם "מצע". אינכם אנשי פוליטיקה. כולם שווים בעיניכם, בזכויות ובחובות. כולם בני אנוש, אשר נבראו בצלם הבורא. על כבודו של כל אחד מהם כאדם, עליכם לשמור. אינכם שואפים לכוח; אינכם מבקשים למשול. זיכרו: אין לנו, לשופטים, לא חרב ולא ארנק. כל שיש לנו, הוא אמון הציבור בנו"

[דברי נשיא בית המשפט העליון, בטקס מינוי שופטים בבית הנשיא (19.5.05)]

פעם, בימים טובים יותר, יכול היה הנשיא דאז, אהרן ברק, להגג ולמכור את משנתו לרבים וטובים. ולא בגלל אמיתות דבריו, כמו בזכות זאת שציבור גדול ועצום וחשוב האמין במערכת המשפטית, בלא תנאי. בימים הטובים ההם, ערב העברת נשיאות בית המשפט העליון מידי מאיר שמגר לידיו של אהרן ברק, רוב גדול ומוחלט בשיעור של כ-80% לפחות, האמין במערכת המשפט בכלל ובשופטי בית המשפט העליון בפרט. בשנים האחרונות חלה התפכחות, וזו מתעצמת מיום ליום, מכינוס לכינוס, מעיתון לעיתון. וטוב שכך.

עתה, נוכח ההתפכחות, קל ונכון לנתח את דבריו של ברק, שנאמרו בפני שופטים, אגב, עשרות אם לא מאות פעמים - בהזדמנויות שונות בתקופת כהונתו כנשיא בית המשפט העליון:


"כשופטים, אין לכם 'מצע'" - אין לשופטים מצע? ומה עשה ברק בתקופת כהונתו? לא הוביל אג'נדה שמאלית נגד הימין? לא התערב במהלכי חקירה בכנסת?


"אינכם אנשי פוליטיקה" - בתקופת כהונתו עסק ברק בפוליטיקה פעמים רבות. הוא "שיחק" בין ימין לבין שמאל, קירב בכירים בפוליטיקה (כמו מרידור) והפנה כתף קרה לאחרים, וגם תימרן באופן מביש בין חברי כנסת כדי להשיג את מבוקשו. הוא הפעיל עיתונאים שהפכו לכתבי-חצרו, באופן שלא היה מבייש ספינולוג מוכר ומניפולטיבי כמו אהוד אולמרט;


"אינכם שואפים לכוח" - זר כי היה נוחת בארץ, היה קובע שאמירתו של ברק הינה סתם עוד שקר קטן ועלוב, שאינה מחייבת התמקדות בה. אנחנו כאן נציין, כי ברק בנה את עוצמתו על כוח, ועוד כוח, או נכון יותר: על ניצול לרעה של כוחו השיפוטי. הוא יצר חוקה כביכול, יש מאין, ולא היסס לפלוש גם לתחומן של הרשות המחוקקת ושל הרשות המבצעת; ברק קירב את אנשי שלומו והרחיק אחרים, ופעל תוך שיקולים זרים אפילו במינוי שופטים. דוגמאות? מינוי דורית ביניש ועדנה ארבל.


"אינכם מבקשים למשול" - כבודו, הצחקת אותנו. ומה עשית במשך כל השנים? ראה נא, כבודו: אפילו דורית ביניש, שאותה גייסת לבית המשפט העליון רק לאחר פרישתו של הנשיא (בדימ.) מאיר שמגר - שמנע את מינויה כל עוד הוא כיהן כנשיא, מנסה ללכת בדרכך. היא רוצה לקבוע תקציבים, לקבוע מי ימוגן מבחינה ביטחונית, וגם לכפות חוקים מכוחם תפעל מערכת השיפוט. ובמילים פשוטות: ביניש חותרת לחבוש שני כובעים: גם כרשות מחוקקת וגם כשופטת. האם מדובר בסממנים של הפיכה שיפוטית שנועדה לתפוס בכוח את השלטון?

הכתובת הייתה על הקיר

מחמת כל אלה, ולמרות שהוזהר במשך שנים רבות, הפסיד ברק את המאבק על דעת הקהל וגרם נזק עצום למדינת ישראל. כי זאת יש לזכור: ברק קיבל מערכת שיפוטית מפוארת שזכתה לאמון מצד 80% לפחות מהציבור (בתקופת שמגר), ומסר אותה לביניש עם קצת פחות מ-60%. וזו, ביניש, "הצליחה" תוך שנה אחת לגרום לאובדן אמון מצד עשירית מהציבור, כך שעתה רק כ-50% מהציבור נותן אמון במערכת השיפוטית שבראשה ביניש. הנה כי כן: עכשיו אין לברק ולביניש - לא חרב ולא ארנק, וגם לא את אמון הציבור. הבעיה החמורה לא פחות היא, שהם אינם מכירים בנזקם, והם ממשיכים להטיל את האחריות לכך על אחרים.

במדינה מתוקנת די היה בכך כדי להקים ועדת חקירה. לא, לא כדי למצוא אשמים ולהענישם, אלא כדי לעמוד על הכשלים ולתקן את הטעון תיקון. שאם לא כן, יאבד עוד יותר אמון הציבור במערכת השיפוט, ואז - בלא אכיפה ראויה ובלא שפיטה איכותית והוגנת שתזכה לאמון הציבור, תתפתח אנרכיה בישראל. וזו כבר בפתח.
+ חדשות נוספות ברשת | + הודעות נוספות ברשת | + בלוגרים ברשת

+ כיתבו במערכת הפורומים של Nfc כותבים ב- Nfc בימה חופשית+ הדפסה שלח לחבר

נוצר: 21/11/2007 | עודכן: 21/11/2007 | רשימות נוספות: יואב יצחקhttp://www.nfc.co.il/Archive/003-D-26124-00.html?tag=10-03-34

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group