מחבר הודעה
ממעריב
הודעהפורסם: שלישי 19.02.13 10:52    נושא ההודעה: חקירת שב"ס: בן זייגר האסיר X התאבד בסדין שקשר לסורג השירותים

חקירת שב"ס: האסיר X התאבד בסדין שקשר לסורג השירותים
בן זיגייר קם משנתו ב-15 בדצמבר 2010, קיבל את ארוחת הבוקר, הסיר את הסדין ממיטתו, נכנס לתא השירותים שבו אין כיסוי של מצלמות המעקב ותלה עצמו. כך העלתה החקירה שבוצעה בכלא איילון. בשב"ס טוענים כי לא הוזהרו שהוא בעל נטיות אובדניות
אבי אשכנזי | 19/2/2013 7:09 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר Share on facebook Share on twitter
תגיות: בן זיגייר,שב"ס,האסיר X
פרשת האסיר X: ככל שחולף הזמן הולכים ומתבררים הפרטים לא רק על חייו של "האסיר X" בן זיגייר אלא גם על מותו. מתחקיר ראשוני שנעשה בשירות בתי הסוהר (שב"ס) עולה כי הוא התאבד באמצעות תלייה בסדין שקשר לסורגים בתא המעצר שבו הושם בבידוד, באגף 15 בכלא איילון.

- כל הכתבות בפרשת בן זיגייר

התאבד בסדין שקשר לסורג השירותים. בן זיגייר
התאבד בסדין שקשר לסורג השירותים. בן זיגייר
התחקיר, שבוצע בדצמבר 2010, מיד לאחר שזיגייר נמצא בתאו בלא רוח חיים, העלה כי הוא תכנן לשים קץ לחייו. לאחר שקם משנתו קיבל זיגייר את ארוחת הבוקר, לקח את הסדין שכיסה את מזרן מיטתו, העביר אותו לתא השירותים לכאורה כדי לכבס אותו, ואז קשר אותו לסורגי חלון תא השירותים הקטן. מדובר בסורגים הנחשבים לחזקים במיוחד, שפותחו בשב"ס והם עשויים מצינורות ברזל ובטון. ככל הנראה, זיגייר נעזר בשרפרף.

במהלך התחקיר הראשוני של שב"ס נלקחו היומנים המבצעיים של חדר הבקרה בכלא איילון, שאליו הועברו תמונות מצלמות התא שבו הושם זיגייר.

בגלל העובדה שהוא לא הוגדר כאסיר בעל נטיות אובדניות לא הונחו הסוהרים לבצע בדיקות כל כמה דקות אלא ביצעו בדיקות בטווחי זמן שבין 20 עד 25 דקות, תוך שהם צופים במצלמות האבטחה. בטווח זמן כזה די היה כדי לאפשר לזיגייר לשים קץ לחייו בלי שהסוהרים ימהרו פנימה וימנעו זאת ממנו.

תחקיר השב"ס, כמו גם יומן המבצעים וממצאים של אנשי המעבדה לזיהוי פלילי של המשטרה שהגיעו לכלא לאחר שהגופה נמצאה, הועברו לידי השופטת דפנה בלטמן-קרדאי ועל סמך כל אלה היא חיברה את דוח חקירת נסיבות המוות.

בשב"ס ציינו כי בימים האחרונים כי אין דרך למנוע מאסיר להתאבד אלא אם אובחן כבעל נטיות אובדניות על ידי גורמי בריאות הנפש. במצב כזה הוא יוכנס לתא המכונה "חללית", שקירותיו מצופים ספוג ואין בו אביזרים, זיזים או סורגים שניתר להשתמש בהם כדי להתאבד. מעבר לכך ישנה אפשרות לכבול את העצור למיטתו במשך כל שעות היממה.

"מדובר בצעד חריג המבוצע רק לאחר התרעה ממשית", אומרים בשב"ס. "זה לא המקרה של זיגייר. אנשי השב"ס קיבלו הוראה לא לשוחח עם האסיר אלא רק בנושאים כמו מזון ובדיקות יומיות".
"אין אסירים עלומים"

נוכח הביקורת על התנהלות מערכת הביטחון בעניינו של האסיר זיגייר ועל הסתרת המידע על כליאתו ומותו מהציבור בכלל ומחברי כנסת ואף מחברי ועדת חוץ וביטחון בפרט, אמר אתמול השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ' במליאת הכנסת: "אין במדינת ישראל אסירים עלומים. האסיר המדובר קיבל את כל הזכויות המגיעות לכל אסיר בישראל. אם בן אדם יחליט להתאבד, קיים סיכוי שהדבר יעלה בידיו בסופו של דבר חרף כל המאמצים הנעשים למניעת הדבר על ידי המערכת ועל אף האמצעים הטכנולוגיים שיש בידיה".

לדבריו, החזקתו של "האסיר X" תחת שם בדוי נעשתה בהסכמתו המלאה. סיבת השם הבדוי הייתה שמירה על ביטחון המדינה ושמירה על ביטחונו של העצור וביטחון משפחתו. אהרונוביץ' הוסיף כי העצור לווה בכל תקופת מעצרו על ידי מערכות תמיכה וטיפול של גורמי בריאות הנפש חיצוניים ושל השב"ס.

גם מבקר המדינה נדרש אתמול לנושא והשיב: "אני לא נכנס לדיון הזה כרגע. צריך להמתין להחלטת
היועץ המשפטי לממשלה. כל דבר צריך לבדוק בהתאם לנסיבות".

לשאלה עד כמה מותר למבקר המדינה להתערב ולבקר פעולות של השב"כ והמוסד השיב שפירא: "מבקר המדינה לא בודק שיקולי מדיניות בכל תחום. אם הממשלה מעדיפה לנקוט במדיניות מסוימת, אנחנו לא בודקים את עצם המדיניות אלא את קבלת ההחלטות, את היעילות וכו'. בפרשה הזו ישנם דברים שעדיין רב הנסתר על הגלוי, ושטרם נחשפו. לא מדובר פה באירוע שעומד לקרות, שאם מבקר המדינה עצמו לא יתייחס אליו בזמן אמת אז עלול להיגרם נזק. אם הפרשה הייתה מתעוררת כשהוא היה במעצר והיה חשש לחייו, אז זה היה מצריך בירור מיידי. אני עוד לא בודק את הפרשה. זה מוקדם מדי. אין מדובר במעשה פלילי של אדם מסוים, אלא מצב מורכב. יש כבר קולות לוועדת חקירה ממלכתית או אחרת ואנחנו במצב שהוועדה לביקורת המדינה לא עובדת כל עוד לא הוקמה הממשלה החדשה. לוועדה הזו יש את הסמכות לבקש חוות דעת מהמבקר שיתערב בעניין".

צילום: יוסי אלוני
אגף 15 בכלא איילון צילום: יוסי אלוני
בהכנת הידיעה השתתפו אריק בנדר וחור אוריאל ניזרי


http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/437/571.html?hp=1&cat=875&loc=1

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group