מחבר הודעה
חדשות שתיים
הודעהפורסם: ראשון 05.12.10 20:02    נושא ההודעה: ההפטרה בפרשת השבוע כוללת פסוקים שמזכירים באופן מדהים את השריפה הגדולה שאירעה בכרמל

הקשר בין פרשת השבוע לשריפה בכרמל
ההפטרה בפרשת השבוע כוללת פסוקים שמזכירים באופן מדהים את השריפה הגדולה שאירעה בכרמל: הפסוקים, שלקוחים מספר מלכים א', מספרים על אש גדולה ששרפה את כל מה שעל ההר - צירוף מקרים או פרשה נבואית? ההפטרה, אגב, מסתיימת בגשם גדול שיורד אחרי בצורת קשה
חדשות 2 | פורסם 05/12/10 19:32

עד שיסתיימו ועדות הבדיקה והחקירות של שריפת הענק בכרמל, יש כבר מי שמוצאים סיבה בכתובים ללהבות הגדולות שבערו במשך יותר מארבעה ימים.


- פרסומת -בשבת האחרונה קראו בבתי הכנסת את פרשת "מקץ", שההפטרה המיועדת לקריאה בסופה כוללת פסוקים מספר מלכים א' פרק יח', המתאר את התחרות בין נביאי הבעל לאליהו הנביא על רקע הבצורת בארץ ישראל.

הפסוקים שמופיעים בה כוללים בצירוף מקרים מפתיע דמיון רב לסיפור השריפה שאירעה בכרמל. בשבת הזו, לא נקראו אותם פסוקים שמבאים רעות, בגלל שהשבת חלה במהלך ימי חג החנוכה שבו מציינים את הנס שאירע לעם היהודי.

במקומם קראו בבית הכנסת את הפטרת "רני ושמחי בת ציון" (זכריה, פרק ב'), אולם עיון בפסוקים מתוך ספר מלכים, מגלה תיאור מפתיע של שריפה גדולה על הר הכרמל. (י"ז) "ועתה שלח קבץ אלי את כל ישראל אל הר הכרמל ואת נביאי הבעל ארבע מאות וחמשים ונביאי האשרה ארבע מאות אכלי שלחן איזבל... (כ"ט) ויהי כעבר הצהרים ויתנבאו עד לעלות המנחה ואין קול ואין ענה ואין קשב... (ל"ח) ותפל אש יהוה ותאכל את העלה ואת העצים ואת האבנים ואת העפר ואת המים...".

פרשה זו מהווה המשך לעלילה שבפרק י"ז. האירועים מתרחשים בשנה השלישית לבצורת, שאליהו הכריז עליה ובעקבותיה הסתתר, והסיפור הוא המשך קיומו של דבר ה' לאליהו להראות אל אחאב ולבשר על סיום הבצורת, בתקווה שאחאב הבין את אוזלת ידו של הבעל מול ה'. בפסוקים י"ז-י"ח, אליהו מאשים את אחאב ואת בית אביו בהבאת הבצורת עקב עבודת האלילים. בהמשך הפרק אליהו מציע לערוך מעין התמודדות בין אלוהי ישראל ואלוהי הבעל, שבה יוכיח אליהו את כוחו הנבואי לעיני כולם ואת אפסות הבעל לעומת האלוהים.

למקום המבחן נקבע הר הכרמל בו כל אחד מהצדדים יקריב פר לאלוהיו, הקורבן יונח על המזבח ולא יבעירו אש תחתיו, וכך יוכח שהאל שקורבנו יעלה באש, הוא האל האמיתי. הניסיון מצליח לאליהו, ולאחר כישלונו של אל הבעל, אלוהים מסייע לאליהו להבעיר אש, ששורפת את כל ההר בתיאור הדרמטי שמופיע בפסוקים. העם, חזה בפלא ושב לעבודת ה', ואז התרחש נס נוסף: אחרי הבצורת הממושכת, השמים התקדרו עבים ורוח ויורד גשם גדול שמגיע אל עמק יזרעאל. כעת נותר רק לקוות שכמו בסיפור התנכ"י, גם אצלנו, הסיפור יסתיים בגשמים עזים שישטפו את נזקי השריפה.


http://www.mako.co.il/news-israel/local/Article-cc60f57aa87bc21004.htm &Partner=rss

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group