מחבר הודעה
מתוך הארץ
הודעהפורסם: חמישי 06.03.08 9:57    נושא ההודעה: ירון דקל תקף את רשות השידור ואמר כי היא עדיין נתונה להשפעה פוליטית

"'פראוודה' לא היה עושה זאת טוב יותר"

מאת אסף כרמל

* ירון דקל תקף את רשות השידור ואמר כי היא עדיין נתונה להשפעה פוליטית

תגיות: ירון דקל, רשות השידור, קול ישראל

ירון דקל, מגיש התוכנית "הכל דיבורים" ברשת ב' ומבכירי העיתונאים ברשות השידור, תקף קשות את הרשות בדיון על השידור הציבורי שהתקיים ביום שני בירושלים. לדברי דקל, חוק רשות השידור החדש שעבר לאחרונה בקריאה ראשונה בכנסת אינו משחרר אותה מהשפעה פוליטית, למרות יומרת המחוקקים, ואילו הציבור כבר מזמן מאס בשידור הציבורי.

"גם הרדיו וגם הטלוויזיה לא באמת השתחררו משנים של פוליטיזציה, אף שאוהבים להכריז על זה", אמר דקל בדיון, שהתקיים במכון הישראלי לדמוקרטיה. "היו"ר או המנכ"ל לא מרימים טלפון לעורכים ומגישים ואומרים להם לשמור על חבר כנסת זה או אחר, אבל הרשות לא השתחררה מהפוליטיקאים בשום פנים ואופן. אחרי הפעולה בסוריה בספטמבר נשא ראש הממשלה נאום פוליטי בבנייני האומה. כל הערוצים עברו לשדר את הנאום, אבל כעבור דקתיים, כשהתברר שהוא לא מתכוון להגיד כלום, הפסיקו. רק ערוץ 1 נשאר 40 דקות. ?פראוודה' לא היה עושה זאת טוב יותר. שירות חינם שערורייתי, שלא יעלה על הדעת. ישבתי והתביישתי".

רוב הנוכחים בדיון, ובהם המנחה כרמית גיא, יו"ר הרשות משה גביש, המנכ"ל מרדכי שקלאר, המנכ"ל לשעבר יצחק לבני, מנהל הטלוויזיה לשעבר יאיר שטרן ופרופ' ירון אזרחי, דיברו על חשיבות השידור הציבורי. הם אמנם תהו כיצד אפשר להשיב לו את חיוניותו, אבל כמעט כולם טענו שהדבר אפשרי בהחלט. דקל לא היה שותף לאופטימיות.

"עם כל הכבוד ליו"ר ולמנכ"ל", אמר דקל, "ההחלטה לגבי השידור הציבורי כבר נפלה. הציבור מצביע כל ערב בשלט, הוא לא רוצה את השידור במתכונת הזאת. לא רחוק היום שבו יקום פוליטיקאי פופוליסט ויציע לבטל לחלוטין את האגרה. הוא יקבל תשואות וטוקבקים אוהדים".

כדוגמה לסיאוב שפשה ברשות סיפר דקל על אחת מחוויותיו בזמן עבודתו כשליח הרשות בארצות הברית. "מתי למדתי שלרשות יש כסף כשהיא רוצה?" אמר, "כשהוחלט לצרף חמישה אנשים לנסיעה די הזויה של ראש הממשלה לנאום בן חצי שעה בוועידת הנשיאים, וזה כשבאותו זמן קיבלתי הוראה לא להפיק יותר כתבות מגזיניות כי זה עולה כסף. תוצרת עיתונאית לא, אבל מסע ראש הממשלה בהחלט כן. בשיחה פרטית, לא אתי, אמר אהוד אולמרט, כשנשאל מה דעתו על סיקור הרשות את ביקורו: ?אבל הם בעדי'. אם זה מה שהוא חושב, אז יש לנו בעיה".

כאמור, דקל אינו חושב שחוק רשות השידור החדש משחרר את הרשות מהשפעה פוליטית, אף שלפי החוק הממשלה לא תמנה עוד את בעלי התפקידים הבכירים ברשות. דקל הפנה את תשומת לבם של הנוכחים לכך, שהחוק משמר את יכולתו של השר הממונה על הרשות להעביר את המנכ"ל מכהונתו.

"תארו לכם שהשר הממונה על הרשות יהיה אביגדור ליברמן, שכבר לפני 12 שנה רצה לעשות שם סדר", אמר דקל, "עכשיו אקריא לכם את נוסח החוק החדש בשינוי קל: ?פנה השר ליברמן למועצת המנהלים של הרשות (שתחליף את הוועד המנהל והמליאה, א"כ) והמועצה לא דנה בהפסקת כהונתו של המנכ"ל, רשאי השר ליברמן לפנות בעניין לממשלה, והממשלה תהא רשאית להפסיק את הכהונה'".http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/961233.html

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group