לעמוד החדשות
המצטרף/ת האחרון/ה לארגון נקים מר Guy מ- Tel Aviv --- דוד בן גוריון וראשית השת"פ עם האויב בשואה עד להפקרות הבטחונית של היום
חשד כי השופט מחוזי בדימוס דן כהן הצליח לשחד שופטים בפרו למנוע הסגרתו לישראל  
הגב לנושא    אינדקס הפורומים -> פורום חופשי בעניין שחיתות ציבוריתעדכונים של נקים:

פרשת ילדי תימן התעלומה, האמת הרבה מעבר לכל דימיון
שני 22.06.20 16:12

מותו של השגריר הסיני בישראל, היתכן שנרצח כי טען שהוירוס הובא לסין?
רביעי 20.05.20 19:19

הטרדות אחרי הפרסום על מעורבות לכאורית של ביבי והמוסד במותו של השגריר הסיני
שלישי 19.05.20 15:26

מומלצים:

אוהב את ישראל, אוהב צדק? לארגון `נקים` דרוש נדבן פילנטרופ ולוחם

מעריב חושף ששופטי העליון גונבים מהציבור הטבות מפליגות הכל בניגוד גמור לחוק

רצח רבין:השבכ נעתר לבקשה של נקים לשחרר את פרופ' היס מחובת הסודיות על ניתוח הגופה

בלי בושה: השופטת ורדה אלשיך סידרה למקורבה השופט בדימוס פלפל שכר טרחה של 10 מיליון ש"ח

עמיר מנור, כתב מעריב, הוקלט משקר טרם הוציא כתבה שקרית נגד 'נקים' המיחצנת את רשם האגודות ושותפיו

שחיתות מע' המשפט פורצת את מחסום הקול,ראיון על ארגון נקים בקול ישראל, בייניש, מזוז ושנדר תחת ביקורת

הראל סגל: 'יש אדונים לארץ הזו והדמוקרטיה משרתת אותם ואת האינטרסים שלהם. כל היתר, וזה כולל את רובכם, נתונים במעמד עבדים החיים באשליית אדנות...'

צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה       NAKIM      
מהארץ
אורח
הודעהפורסם: שישי 19.11.10 12:59    נושא ההודעה: חשד כי השופט מחוזי בדימוס דן כהן הצליח לשחד שופטים בפרו למנוע הסגרתו לישראל
פורסם ב - 01:26 19/11/10
עדכון אחרון - 09:40 19/11/10
חקירה בפרו: מדוע אין הכרעה על הסגרתו של השופט בדימוס לארץ

מאת גידי וייץ

מעקב "הארץ": לא פחות מ-7 שופטים פרואנים דנו בערעור של עו"ד דן כהן, המואשם בקבלת שוחד, נגד הסגרתו. שניים מהם מככבים בעצמם בפרשיות שחיתות חמורות. וההסגרה? נראית עדיין רחוקה

תגיות: פרו
הארץ בפייסבוק - הצטרפו עכשיו >
עו''ד דן כהן בצאתו מחקירה במשרד התובע בפרו, אוגוסט 2009. גם אם עתירתו תידחה, עדיין יוכל לערער לבית המשפט לחוקה של פרו

תצלום: רויטרס

המפקח על מערכת המשפט בפרו החליט באחרונה לפתוח בחקירה שמטרתה לבדוק מדוע השופטים הפרואנים הדנים בחודשים האחרונים בהסגרתו של שופט בית המשפט המחוזי לשעבר עו"ד דן כהן לישראל, אינם מסוגלים להגיע להכרעה בתיק. בין השאר אמורה החקירה לבדוק התנהלות חריגה ואולי אף מעבר לכך של השופטים שדנו בפרשה.

באוקטובר 2009 החליט הרכב של חמישה שופטים בבית המשפט העליון בפרו להיענות לבקשת ישראל ולהסגיר אליה את כהן. לאחר החלטת בית המשפט העליון הוציא כהן צו "הביאס קורפוס" נגד ההחלטה בטענה שהופרו זכויותיו. כמקובל במערכת המשפט הפרואנית, נידון הצו בערכאה נמוכה יותר בפני הרכב של שלושה שופטים. שניים מהשופטים קיבלו את ערעורו של כהן ופסקו נגד הסגרתו.

ואולם זמן קצר לפני ההכרעה, השופט שתמך בדעת מיעוט בהסגרתו של כהן האשים את שני עמיתיו בשלל האשמות קשות ביותר. בין השאר, הוא טען כי ראש ההרכב העביר לו את התיק בעניינו של כהן


ראש הרכב השופטים אגונאיגה, משמאל, ועמיתו אורבינה

תצלום: Archivo La Republica
ימים ספורים לפני ההכרעה וביקש אותו בחזרה במהירות. הוא אף הגדיל וטען כי בתיק נוסף בהם דנו שניהם בצוותא השנה, הפעיל עליו ראש ההרכב לחצים כדי שיזכה איש עסקים ופוליטיקאי פרואני שהואשם בהזמנת רציחתו של עיתונאי ובסחר סמים, ואף איים על חייו. הוא תבע שתינתן לו הגנה צמודה.

החוק הפרואני מחייב הכרעה ברוב של שלושה שופטים בצווי הביאס קורפוס, אולם אף על פי שהתיק טופל בידי שבעה שופטים (!) טרם הושגה בו הכרעה. מקרה דומה לא אירע קודם בפרו, ספק אם בעולם כולו. כל האירועים המוזרים האלה עומדים ככל הנראה בבסיס החלטתו של המפקח על השיפוט לפתוח בחקירה בעניין. בינתיים, סאגת ההסגרה של פרקליט הצמרת הישראלי רחוקה מסיום.

שוחד של מיליונים

עו"ד כהן נמלט לפרו בשנת 2005 לאחר שנחקר באזהרה כחשוד המרכזי באחת מפרשות השחיתות החמורות ביותר בתולדות המדינה. סיפור חייו המרתק של פרקליט הצמרת מספק לנו כעת פרק המשך - מסתורי ורב תככים לא פחות מאלו שבאו לפניו.

כהן, יליד תל אביב, נחשב לאחד מעורכי הדין המסחריים הבולטים בישראל. בין השנים 1978-1981 כיהן כשופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע. הוא מונה לתפקיד בגיל 36 ובכך היה לשופט המחוזי הצעיר בתולדות המדינה. במהלך עבודתו כעורך דין ייצג שורה של אנשי עסקים ישראלים מובילים, (מוטי זיסר וראובן גרוס), בכירים במשטרה (אסף חפץ, יהודה וילק ויעקב רז) ומוסדות ציבור רבי עוצמה (בזק, רשות שדות התעופה). הוא נחשב לבשר מבשרה של האליטה המשפטית בישראל והיה ידידם של שופטי בית המשפט העליון, פוליטיקאים בכירים ואילי הון.

בשנת 2005 נמלט כהן מישראל לפרו, לאחר שנחקר ברשות לניירות ערך בחשד לקבלת שוחד של מיליוני דולרים מחברת סימנס ומאיש העסקים עזרא הראל בתמורה לקידום האינטרסים הכלכליים שלהם בחברת החשמל, בה כיהן כהן כיו"ר ועדת הנכסים של החברה וכדירקטור שנים ארוכות. נדמה כי החלטתו של כהן לבחור בפרו כמדינת מקלט לא הייתה מקרית - בין שתי המדינות אין הסכם הסגרה.

בתחילת שנת 2009 הגישה פרקליטות מיסוי וכלכלה בחשאי כתב אישום חמור נגד כהן לבית המשפט המחוזי בירושלים. על פי האישום הראשון, כהן השפיע על דירקטוריון חברת החשמל לרכוש כ-400 דונם שהיו בבעלותה של חברת "תעשיות רוגוזין" מצפון לתחנת הכוח אשכול באשדוד בסכום המרבי האפשרי לטובת תעשיות רוגוזין. הקרקע נמכרה תמורת 62.5 מיליון דולרים וכהן קיבל בתמורה כ-2 מיליון דולרים בעבור השפעתו. הכסף הועבר לחברת "ולשדה" שבבעלותו ובשליטתו. בגין כך הוא נאשם בלקיחת שוחד ובמרמה והפרת אמונים.

על פי האישום השני, בדצמבר 1999 הוציא במרמה עזרא הראל, בעל השליטה בתעשיות רוגוזין שמת מאז, 800 אלף דולר מחברה נכדה - "רוגוזין אינטרנשיונל", והעבירם לידי חברת ולשדה, תוך דיווח כוזב לרשויות ולדירקטוריון חברת תעשיות רוגוזין על טיב העברת הכספים. כהן והראל יצרו ביחד מסמכים פיקטיביים המעידים על עסקת ייעוץ בין הצדדים לקראת הקמת מפעל טקסטיל, וכך הונו את רואי החשבון ואת הדירקטוריון של החברה. בגין כך מיוחסות לו בין השאר עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

האישום השלישי מייחס לכהן לקיחת שוחד מחברת סימנס ב-2001 לאחר שהפעיל לחץ לזכייתה במכרז לרכישת שלוש טורבינות גז בידי חברת החשמל. שווי העסקה היה 320 מיליון יורו. על פי האישום, כהן שילשל לכיסו יותר ממיליון יורו. בגין כך נאשם כהן בלקיחת שוחד ובמרמה והפרת אמונים.

בחורף 2003 זומן כהן למחלקת החקירות ברשות לחקירה באזהרה בחשד להפרת אמונים וקבלת דבר במרמה. כהן סירב להגיב לחשדות שהשמיעו בפניו החוקרים, ושמר על זכות השתיקה.

ב-2005 השתתף כהן באירוע בשרון לכבוד מינויה של ידידתו בלהה גלאור לנשיאת בית המשפט המחוזי בחיפה. כל הצמרת המשפטית היתה באירוע הזה, וכהן סיפר שהוא מתכוון לנסוע בקרוב לכמה חודשים לניו יורק, כדי ללמוד מוזיקה בבית הספר היוקרתי ג'וליארד. כיום נדמה לידידיו שכבר אז הכשיר כהן את הקרקע לעזיבתו.

בקיץ 2005 חגג נשיא העליון לשעבר מאיר שמגר יום הולדת 80 בחוג חברים קרוב בקפריסין. גם כהן היה בין המוזמנים. במהלך החגיגות, התקשרו חוקרי הרשות אל משרדו של כהן וביקשו לזמן אותו לחקירה. מצב רוחו נעכר, ועם שובו התייצב במשרדי מחלקת החקירות, הפעם כדי לשמוע שהוא חשוד בקבלת שוחד. כהן סירב לשתף פעולה - גם הפעם שמר על זכות השתיקה.

בשביל מה יש אחים

ל"הארץ" נודעו פרטים חדשים על החקירה שהתנהלה באותם ימים נגד כהן. גורם המצוי בפרטים מוסר כי בשנת 2005 זומן אחיו הצעיר של כהן, רפאל כהן, למשרדי הרשות לניירות ערך לצורך מתן עדות. רפאל כהן, יזם נדל"ן הפועל באירופה, זומן לאחר שהתברר כי הוא היה מורשה חתימה בחברה בשם apk limited באנגליה, אליה זרמו על פי ממצאי החקירה כספי השוחד שקיבל כהן.

ארבעה ימים לאחר חקירתו שלו וזמן קצר לפני הודעתו השנייה של אחיו, הגיע השופט בדימוס כהן לנמל התעופה בן גוריון ונמלט לפרו. מאז לא שב. בהודעתו השנייה נשאל רפאל כהן אם אחיו דן ביקש ממנו לדעת מה היו הנושאים שעלו בחקירה. על פי מידע שהגיע ל"הארץ", חקר דן כהן את אחיו לאחר מסירת ההודעה לגבי הפרטים שעלו בה.

בחמש השנים האחרונות התאקלם כהן במהירות בפרו, רכש ידידים רבי עוצמה, והתגורר בדירת שלושה חדרים המשקיפה על מגרשי גולף מוריקים בסאן איזידרו, הרובע של האליטה הפרואנית בלימה. אולם זה חודשים ארוכים הוא נמצא במעצר בית, כשגם הרשויות בפרו פתחו נגדו בחקירה בחשד להלבנת הון.

בקיץ 2009 נעצר כהן על ידי המשטרה הפרואנית לאחר שמשרד המשפטים הישראלי ביקש מפרו את הסגרתו. ישראל שכרה לצורך כך את אחד ממשרדי עורכי הדין המובילים בפרו. בית המשפט העליון בפרו נעתר במהירות לדרישת הרשויות הישראליות ובתוך כמה שבועות פסק לטובת ישראל ונעתר לבקשה להסגיר את כהן.

אלא שכאן לא תמה הסאגה המורכבת: כהן עתר לרשויות הפרואניות בבקשה לצו הביאס קורפוס. צו זה מיועד לאדם הכלוא הסבור שנפגעו זכויותיו. הצו נידון בפני ערכאה נמוכה יותר, כשלמרבה האבסורד הצד שהתגונן בפני העתירה היו חמשת שופטי בית המשפט העליון שהחליטו להסגירו. ישראל ביקשה להשתתף אף היא בהליך ולהציג את טיעוניה, ובקשתה התקבלה.

כהן טען באמצעות באי כוחו שורת טענות נגד שופטי בית המשפט העליון, ובהן כי מדינת ישראל לא הגישה לפרו ראיות כל שהן בדבר השוחד לכאורה שקיבל מחברת רוגוזין, ולא הוזכר בתיק ההסגרה כי עזרא הראל - מי שהואשם במתן כספי השוחד לכאורה - מת לפני כמה שנים, וכי אין עדים נוספים שיודעים על העסקה שנעשתה לכאורה בין השניים. כמו כן נטען כי בקשת ההסגרה בעניינו לא נחתמה על ידי שר המשפטים הישראלי וכי חוק ההסגרה הישראלי המלא לא הוגש מתורגם לספרדית. בעקבות טענותיו של כהן תיקנה ישראל את הבקשה, שר המשפטים פרופ' יעקב נאמן חתם באופן אישי על בקשת ההסגרה והתחייב להדדיות בין המדינות.

איומים, סמים ואונס

הרכב של שלושה שופטים התכנס באמצע השנה כדי לדון בעתירתו של כהן. אלא שאז, סמוך לקבלת ההחלטה בעניינו של פרקליט הצמרת הישראלי, התחולל בתוך הרכב השופטים מאבק שהסעיר את פרו וצייר בצבעים קודרים במיוחד את מערכת המשפט שלה. הרכב שופטים זה דן באחרונה בעניינו של דמות ידועה בפרו, איש ההון לואיס ואלדז, ששימש בעבר כראש עיריית בפוקלפה. ואלדז הואשם בין השאר בתכנון רציחתו של עיתונאי.

אחד משופטי ההרכב, מלזון אורבינה, האשים בחודש מאי בפומבי את ראש ההרכב חורחה מורנו אגונאיגה בלא פחות מאיומים על חייו. לטענת אורבינה, שאף הגיש תלונה בעניין ללשכה לפיקוח על השופטים, האיומים כלפיו באו לאחר שסירב להיענות ללחציו של ראש ההרכב לזכות את ואלדז. הוא אף טען כי ערב ההכרעה בתיק הרצח הוצע לו שוחד על ידי שני עורכי דין. השופט אורבינה העלה נגד ראש ההרכב טענות גם בעניינו של דן כהן: הוא טען כי אגונאיגה איפשר לו לעיין בתיק בעניינו של כהן במשך ימים ספורים בלבד.

השופט הגיש תלונה גם נגד השופט השלישי שישב בהרכב בעניינו של כהן, לואיס אורלנדו קררה, שלטענתו היה שותף לאיומים.

קררה נמצא גם כך בעין הסערה. התקשורת בפרו פרסמה כי הוגשו נגדו ארבע תלונות חמורות בלשכה לפיקוח על השופטים, אחת מהן בגין ניסיונו לכאורה לעזור לאחיו - שהואשם באונס - בהליך משפטי. הוא הושעה מתפקידו באפריל, אבל עוד לפני כן הספיק לתמוך בערעורו של כהן.

כך או כך, ראש ההרכב אגונאיגה והשופט קררה שכלפיהם נטען כי חטאו לכאורה בשחיתות חמורה (השניים מכחישים זאת) קיבלו את עמדתו של כהן ובכך חסמו זמנית את האפשרות להסגירו. הם טענו בהחלטתם כי התחייבות ישראל להסגיר לפרו בעתיד אדם הנחשד במעשים דומים לאלה בהם נחשד כהן, מנוגדת לעקרון ההדדיות.

לעומתם, השופט אורבינה שטען כי ספג איומים על חייו מראש ההרכב הצביע נגד כהן ובעד ההסגרה. התקשורת בפרו עסקה בעניין בהרחבה. "שופט מושחת נשפט על ידי שופטים מושחתים אחרים. האם מדובר ביחסי נימוסין בין עמיתים למקצוע?", נכתב בטור באחד מעיתוני פרו. "הגשת התלונה של אחד משלושת השופטים נגד שני עמיתיו, לא רק חושפת תרחישים של שחיתות משפטית... אלא גם של מעשים שפלים מחוזקים באיומים, ונכונות בעליל לפנות לאלימות פלילית. אל קפונה לא יכול היה לעשות זאת יותר טוב מזה".

לפי הדין בפרו, ההכרעה בעניינו של כהן יכולה להתקבל רק ברוב של שלושה שופטים בלבד. לפיכך, צורף שופט רביעי להרכב השופטים שיבחן את התיק בנפרד מהשופטים שכבר מסרו הכרעתם. השופט הרביעי החליט שלא להחליט ולכן צורף לתיק הזה שופט נוסף חמישי, שהחליט לקבל את עמדת ישראל ולאפשר את הסגרת כהן. משום שלא התקבלה הכרעה בשלב הזה, צורף לתיק שופט שישי לתיק שהחליט גם הוא שלא להחליט (!). מחול השדים סביב הסגרתו של כהן, כמו גם הטענות הקשות שהעלה אחד השופטים נגד עמיתיו, הם שהביאו את המפקח על השיפוט לפתוח בחקירה.

בימים הקרובים אמורה הפרשה לבוא אל סופה הזמני: באחרונה צורפה שופטת נוספת לתיק ובקרוב היא אמורה לתת את הכרעתה. אם השופטת תחליט להיענות לעתירתו של כהן ובכך לדחות את בקשת ההסגרה, יבוא סוף פסוק לפרשה וכהן יישאר ככל הנראה בפרו. גם אם השופטת תכריע בעד הסגרתו של כהן, הוא לא יישב כל כך מהר על ספסל הנאשמים בבית המשפט המחוזי בתל אביב; במקרה כזה הוא עדיין יוכל לערער שוב, הפעם לבית המשפט לחוקה של פרו


http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1199489.html
חזרה למעלה

הצטרף וצרף חבריך לרשימת התפוצה של "נקים" וקבל עידכונים שוטפים על החשיפות של "נקים"

הצג הודעות מלפני:   
הגב לנושא    אינדקס הפורומים -> פורום חופשי בעניין שחיתות ציבורית כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
עמוד 1 מתוך 1

נבחרים

גילויים אחרונים בפרשת רצח יצחק רבין ז"ל

הקשרים של `המאפיה` המשפטית נחשפים

הצטרף עכשיו למאבק של נקים נגד השחיתות השלטונית

גלובס חושף שהפרקליטות מושחתת השופטת הדס יהלום מאשרת זאת אך לא עושה דבר

תודה למאות הלייקים, שדרגנו
לדף חדש תודה לחדש לנו לייק!


 
קפוץ אל:  
אתה יכול לפרסם נושאים חדשים בפורום זה
אתה יכול להגיב לנושאים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה יכול להצביע בסקרים בפורום זה
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
תגובה כללית לאתר זה כאן, תגובה להודעה או כתבה ספציפית יש להגיב למעלה,תודה!


WANT TO KNOW WHO REALLY RULES THE STATE OF ISRAEL? GO TO THE SCHLAFF AFFAIR

Powered by Nakim Israeli Citizens ֲ© People of Israel 2005, 2007משה גל אורי מילשטיין טדי קולק דוד בן גוריון
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group