לעמוד החדשות
המצטרף/ת האחרון/ה לארגון נקים מר gil מ- תל אביב --- דוד בן גוריון וראשית השת"פ עם האויב בשואה עד להפקרות הבטחונית של היום
דו"ח 2010 חושף: ירידה חדה באמון הציבור במערכת בתי המשפט  
הגב לנושא    אינדקס הפורומים -> פורום נפגעי שחיתות מערכת המשפטעדכונים של נקים:

פרשת ילדי תימן התעלומה, האמת הרבה מעבר לכל דימיון
שני 22.06.20 16:12

מותו של השגריר הסיני בישראל, היתכן שנרצח כי טען שהוירוס הובא לסין?
רביעי 20.05.20 19:19

הטרדות אחרי הפרסום על מעורבות לכאורית של ביבי והמוסד במותו של השגריר הסיני
שלישי 19.05.20 15:26

מומלצים:

אוהב את ישראל, אוהב צדק? לארגון `נקים` דרוש נדבן פילנטרופ ולוחם

מעריב חושף ששופטי העליון גונבים מהציבור הטבות מפליגות הכל בניגוד גמור לחוק

רצח רבין:השבכ נעתר לבקשה של נקים לשחרר את פרופ' היס מחובת הסודיות על ניתוח הגופה

בלי בושה: השופטת ורדה אלשיך סידרה למקורבה השופט בדימוס פלפל שכר טרחה של 10 מיליון ש"ח

עמיר מנור, כתב מעריב, הוקלט משקר טרם הוציא כתבה שקרית נגד 'נקים' המיחצנת את רשם האגודות ושותפיו

שחיתות מע' המשפט פורצת את מחסום הקול,ראיון על ארגון נקים בקול ישראל, בייניש, מזוז ושנדר תחת ביקורת

הראל סגל: 'יש אדונים לארץ הזו והדמוקרטיה משרתת אותם ואת האינטרסים שלהם. כל היתר, וזה כולל את רובכם, נתונים במעמד עבדים החיים באשליית אדנות...'

צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה       NAKIM      
מהארץ
אורח
הודעהפורסם: שלישי 22.06.10 12:03    נושא ההודעה: דו"ח 2010 חושף: ירידה חדה באמון הציבור במערכת בתי המשפט

פורסם ב - 07:04 22/06/10
דו"ח חושף: ירידה חדה באמון הציבור במערכת בתי המשפט

מאת תומר זרחין

מחקר מקיף שנערך במשך עשור חושף שחיקה דרמטית בדימויה של מערכת החוק בעיני הציבור בישראל. רק 36% מהמגזר היהודי-כללי (שאינם מתנחלים או חרדים) הביעו השנה אמון בבתי המשפט - לעומת 61% בשנת 2000. גם מידת האמון במשטרה פחתה משמעותית עם השנים

תגיות: מערכת המשפט
מחקר אקדמי מקיף קובע כי במהלך העשור האחרון מסתמנת שחיקה של כ-33% במידת האמון שרוחש הציבור הישראלי לבית המשפט העליון. עוד מגלה המחקר כי במערכת בתי המשפט בכלל, נתנו אמון ב-2010 רק 36% מהציבור היהודי-כללי (שאינם חרדים ומתנחלים), לעומת 61% בשנת 2000 - ירידה דרמטית לאורך השנים. בקרב החרדים, רק 9% נותנים אמון בבתי המשפט בכלל ובבית המשפט העליון בפרט, לעומת 15% בשנה שעברה ו-19% לפני עשור.

נתונים אלה הם חלק ממחקר יוצא דופן, שבחן מאז אפריל 2000 את מידת אמון הציבור בבתי המשפט בכלל ובית המשפט העליון בפרט וכן במשטרה. המחקר נערך על ידי פרופ' אריה רטנר, ראש המרכז לחקר משפט וחברה באוניברסיטת חיפה, סוציולוג שהתמחה גם בקרימינולוגיה.

תוצאות המחקר מתפרסמות מדי שנה, אך לידי "הארץ" הגיעו הנתונים המסכמים ומנתחים את תוצאות העשור האחרון. המחקר נערך במדגמים גדולים כדי לאפשר פילוח וייצוג הולם של כמה תתי-אוכלוסיות בחברה הישראלית, בהן חרדים, מתנחלים וערביי ישראל, לא כולל מזרח ירושלים. כל שנה השתתפו במחקר בין 587 ל-952 נשאלים.על פי תוצאות המחקר, מרבית המדדים משקפים כי מידת האמון של הציבור בכלל גורמי מערכת אכיפת החוק והמשפט ותפישת הציבור את מידת ההוגנות והשוויוניות של גורמים אלה, הולכות ומתקבעות במקום נמוך ביותר.

עוד משקפים הממצאים כי עמדות הציבור החרדי כלפי המשטרה, בתי המשפט בכלל ובית המשפט העליון בפרט, מייצגות תפישה תרבותית עקבית ללא כל קשר לפסיקה כזאת או אחרת. במשך כל 10 שנות המחקר נמצא המגזר החרדי על כל זרמיו במקום הנמוך והשלילי ביותר בעמדותיו כלפי גורמי מערכת החוק והמשפט.

שתי הקבוצות הבולטות בחוסר האמון שלהן במערכת בתי המשפט הן המתנחלים והחרדים. אם בשנת 2000 הביעו 46% מהמתנחלים אמון במערכת בתי המשפט, הרי שהשנה הביעו תמיכה רק 20%.

בקרב החרדים נרשמה הרמה הנמוכה ביותר של אמון בבתי המשפט, אולם כאן מתגלה עקביות לאורך כל שנות המחקר עם תנודות קלות בלבד - בעוד בתחילת המחקר בשנת 2000 הביעו 15% מהחרדים אמון רב בבתי המשפט בישראל, הרי שרק 9% הביעו בהם אמון השנה.

המחקר מסמן ירידה דרמטית באמון הציבור של החרדים במערכת בתי המשפט בתוך שנה אחת, שכן במחקר מהשנה שעברה נמצא כי 14% מהחרדים הביעו אמון בבתי המשפט.

גם באמון בבית המשפט העליון יש מגמה חריפה של ירידה בכל המגזרים, למעט במגזר החרדי, שבו מתגלה עקביות ברמה הנמוכה ובעמדות השליליות לאורך כל שנות המחקר.

56% מהציבור היהודי הביעו השנה אמון רב בבית המשפט העליון, 51% מערביי ישראל, 25% מהמתנחלים ורק 9% מהחרדים. לשם השוואה, בשנת 2000 הביעו אמון רב בבית המשפט העליון 19% מקרב הציבור החרדי.

לדברי פרופ' רטנר אמנם בקרב המגזר היהודי הכללי מסתמנת השנה מגמה של עלייה קלה בלבד בשיעור המביעים אמון רב בבית המשפט העליון - מ-53% ב-2009 ל-56% ב-2010 - אולם המגמה הכללית משקפת ירידה של 30% בשיעור המביעים אמון. מגמה דומה מסתמנת גם במגזר הערבי. כשני שלישים מקרב משתתפי המחקר בשנים קודמות הביעו אמון בבית המשפט העליון, שיעור זה הלך ונשחק ל-57% בשנת 2009 וממשיך ויורד השנה כאמור לרמה של 51%.

פרופ' רטנר אמר אתמול כי במהלך השנים בולטת במיוחד הירידה החדה בכל המדדים הקשורים לבתי המשפט בכלל ולבית המשפט העליון בפרט.

לדבריו, הציבור אינו עושה תמיד את ההבחנה בין בית המשפט העליון לבתי המשפט בכלל, אף על פי שבמחקר נשאלו שאלות נפרדות ביחס לאמון הציבור.

פרופ' רטנר מסביר את רמת האמון הנמוכה של הציבור בבתי המשפט, בעיקר בביקורת הנמשכת על בתי המשפט בשל הסחבת וסרבול ההליכים המשפטיים שאותם חווים רבים. הסיבות האפשריות, שאותן הוא מעלה, לירידה באמון הציבור בבית המשפט העליון מתמקדות לדעתו ב"מעורבות יתר" של בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ, בסוגיות שנויות במחלוקת בתחומי דת, חברה וביטחון, שהפכו את בית המשפט העליון בעיני ציבור רחב לשנוי במחלוקת. על אלה מוסיף רטנר את המחלוקות הקשות, שנתפשו לא פעם כלא ענייניות, בהליכי בחירת שופטים לבית המשפט העליון, שפגעו בתדמיתו בעיני הציבור.

ביחס לנתונים במגזר החרדי, אומר רטנר כי רמת האמון הנמוכה של הציבור החרדי בבתי המשפט שורשית ועמוקה. "התבוננות עקבית לאורך השנים במגזר החרדי", אומר פרופ' רטנר, "מראה כי אובייקטיבית אין במגזר החרדי סיבה לתדמית הכה נמוכה ושלילית לגבי כל גורמי מערכת החוק והמשפט. נהפוך הוא, ערביי ישראל למשל היו יכולים להיות בעלי עמדות ודעות הרבה יותר שליליות ונמוכות, ולא כך הדבר. אם יש קבוצה באוכלוסייה שבה קיימות תחושות של קיפוח ואפליה אלה הם ערביי ישראל ולא המגזר החרדי. אך המגזר החרדי באופן עקבי מסרב לקבל את פסיקת בג"ץ, מתנגד למעצר של אם המתעללת בבנה, ויוצא שוב למהומות לאחרונה בעניין ההפרדה בעמנואל. ניתן לומר כי התייחסות המגזר החרדי לכל גורמי מערכת החוק והמשפט היא עקבית וכמעט באופן טוטלי שלילית ללא כל קשר לאירוע זה או אחר".

המחקר העלה גם כי מידת האמון של הציבור במשטרה נמוכה באופן בולט בקרב כל המגזרים בחברה הישראלית. גם במגזר היהודי הכללי רק 24 אחוזים הביעו השנה תמיכה גבוהה במשטרה, כשכל יתר המשתתפים הביעו אמון במידה בינונית ובמידה נמוכה וחוסר אמון מוחלט. במגזר היהודי נרשמה עלייה קלה באחוז המביעים תמיכה במשטרה השנה לעומת 19% בשנה שעברה.

בנוסף, 20% מקרב ערביי ישראל הביעו השנה אמון רב במשטרה (לעומת 23% בשנה שעברה) ורק 15% מקרב הציבור החרדי ו-16% מקרב המתנחלים, לעומת 14% בכל אחד מהמגזרים בשנה שעברה.

"למרות שמדובר בעלייה קלה באמון שרוחש הציבור היהודי למשטרה לעומת השנה שעברה", קובע רטנר, "הרי שמדובר בעלייה קלה ביותר, ומידת האמון במגזר זה עדיין נמוכה לעומת תחילת העשור, תחילתו של הפרויקט".

עוד העלה המחקר כי גם תפישת ההוגנות של הציבור ביחס לבתי המשפט בישראל נמוכה. המחקר העלה כי קיימת מגמה ברורה ועקבית של ירידה בשיעור החרדים הסבורים כי בתי המשפט בישראל פועלים בצורה הוגנת. בתחילת הפרויקט בשנת 2000 עמד שיעורם על 22%, בשנה שעברה על 19% והשנה רק 13%.

ירידה חדה נרשמה גם בשיעור המתנחלים התופשים את מערכת בתי המשפט כהוגנת: מ-58% בשנת 2000 ל-32% בשנת 2010. בקרב המגזר היהודי הכללי עומד שיעור הסבורים כי בתי המשפט פועלים בצורה הוגנת על 53% לעומת 51% בשנה הקודמת, ובמגזר הערבי על 51% לעומת 48% בשנה שחלפה.

השנה, בחן המחקר לראשונה את מידת הלגיטימציה שהקבוצות השונות באוכלוסייה נותנות לבתי המשפט. על פי המחקר, הציבור החרדי וציבור המתנחלים משקפים בעמדותיהם מצב של כמעט דה-לגיטימציה ותחושות שליליות ביותר כלפי בתי המשפט בישראל.

מידת הלגיטימציה הגבוהה ביותר ניתנת לבתי המשפט על ידי הציבור היהודי הכללי ואחריו על ידי הציבור הערבי. בעוד תפישת הלגיטימציה של בתי המשפט בישראל בעיני הציבור החרדי היא 2 בסולם מ-1 עד 5, הרי שתפישת הלגיטימציה של בתי המשפט בישראל בעיני הציבור היא כ-3 וחצי באותו סולם.

בין השאר ביקש המחקר לבחון השנה את מידת היעילות של מערכת בתי המשפט, כפי שזאת משתקפת בעיני הציבור. הציבור בישראל, על מגזריו השונים, רואה בבתי המשפט מערכת לא יעילה.

ממוצע הציונים שנתנו החרדים ליעילות בתי המשפט בסולם מ-1 עד 5 הוא הנמוך ביותר: 2 ורבע, בעוד הציבור הערבי סיפק את הממוצע 3. פרופ' רטנר מגדיר את המגמה הכללית המשתקפת ממחקרו בעשור האחרון כשחיקה בדימוי של מערכת החוק והמשפט בנושאים שונים בעיני הציבור.

מדד האמון בבית המשפט העליון ב-2010: 56%

במגזר היהודי-כללי:51%

במגזר הערבי:25%

מהמתנחלים:9%http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1175551.html
חזרה למעלה

הצג הודעות מלפני:   
הגב לנושא    אינדקס הפורומים -> פורום נפגעי שחיתות מערכת המשפט כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
עמוד 1 מתוך 1

נבחרים

גילויים אחרונים בפרשת רצח יצחק רבין ז"ל

הקשרים של `המאפיה` המשפטית נחשפים

הצטרף עכשיו למאבק של נקים נגד השחיתות השלטונית

גלובס חושף שהפרקליטות מושחתת השופטת הדס יהלום מאשרת זאת אך לא עושה דבר

תודה למאות הלייקים, שדרגנו
לדף חדש תודה לחדש לנו לייק!


 
קפוץ אל:  
אתה יכול לפרסם נושאים חדשים בפורום זה
אתה יכול להגיב לנושאים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה יכול להצביע בסקרים בפורום זה
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
תגובה כללית לאתר זה כאן, תגובה להודעה או כתבה ספציפית יש להגיב למעלה,תודה!


WANT TO KNOW WHO REALLY RULES THE STATE OF ISRAEL? GO TO THE SCHLAFF AFFAIR

Powered by Nakim Israeli Citizens ֲ© People of Israel 2005, 2007משה גל אורי מילשטיין טדי קולק דוד בן גוריון
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group