לעמוד החדשות
המצטרף/ת האחרון/ה לארגון נקים מר כהנא שלמה מ- גבעתיים --- דוד בן גוריון וראשית השת"פ עם האויב בשואה עד להפקרות הבטחונית של היום
היועצים המשפטיים השתלטו על המדינה. דרושה הפיכת נגד וחברי כנסת אמיצים  
הגב לנושא    אינדקס הפורומים -> פורום נפגעי שחיתות מערכת המשפטעדכונים של נקים:

מותו של השגריר הסיני בישראל, היתכן שנרצח כי טען שהוירוס הובא לסין?
שלישי 27.10.20 14:05

פרשת ילדי תימן התעלומה, האמת הרבה מעבר לכל דימיון
שני 22.06.20 16:12

הטרדות אחרי הפרסום על מעורבות לכאורית של ביבי והמוסד במותו של השגריר הסיני
שלישי 19.05.20 15:26

מומלצים:

אוהב את ישראל, אוהב צדק? לארגון `נקים` דרוש נדבן פילנטרופ ולוחם

מעריב חושף ששופטי העליון גונבים מהציבור הטבות מפליגות הכל בניגוד גמור לחוק

רצח רבין:השבכ נעתר לבקשה של נקים לשחרר את פרופ' היס מחובת הסודיות על ניתוח הגופה

בלי בושה: השופטת ורדה אלשיך סידרה למקורבה השופט בדימוס פלפל שכר טרחה של 10 מיליון ש"ח

עמיר מנור, כתב מעריב, הוקלט משקר טרם הוציא כתבה שקרית נגד 'נקים' המיחצנת את רשם האגודות ושותפיו

שחיתות מע' המשפט פורצת את מחסום הקול,ראיון על ארגון נקים בקול ישראל, בייניש, מזוז ושנדר תחת ביקורת

הראל סגל: 'יש אדונים לארץ הזו והדמוקרטיה משרתת אותם ואת האינטרסים שלהם. כל היתר, וזה כולל את רובכם, נתונים במעמד עבדים החיים באשליית אדנות...'

צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה       NAKIM      
מחלקה ראשונה
אורח
הודעהפורסם: שלישי 20.12.11 15:14    נושא ההודעה: היועצים המשפטיים השתלטו על המדינה. דרושה הפיכת נגד וחברי כנסת אמיצים

דוח מבקר המדינה על התנהגותם של וינשטיין ומזוז בנוגע להגבלת משך החקירות, הוא רק סימפטום להשתלטותם של היועצים המשפטיים על חיינו תוך דחיקת רגליהם של נבחרי הציבור. המצב מחייב טיפול שורש, שיביא להקטנת החשש מפני תביעה כנגד כל החלטה, וגם צעדים מיידיים להשבת הסמכויות לידי מי שנבחרו בצורה דמוקרטית

כותב שורות אלו מכסה את דוחות מבקר המדינה למעלה מעשרים שנה, אבל דומני שמעולם לא נתקלתי בסיפור שמשמעויותיו כה חמורות כמו הגילויים (יום ב', 12.12.11) בנוגע להגבלת משך זמן החקירה. הסיפור הזה חמור כל-כך, גם משום ששני יועצים משפטיים לממשלה צפצפו בצורה הבוטה ביותר על עקרונות יסוד של משטר דמוקרטי, וגם משום שיש לו השלכות רחבות בהרבה.

תמצית העלילה: בשנת 2007 החליטה ועדת השרים לחקיקה להגביל בחוק את זמן עריכתן של חקירות פליליות. על-פי החוק, להחלטה כזו - אם אין עליה ערעור בפני מליאת הממשלה - יש תוקף של החלטת ממשלה. שנה לאחר מכן החליט מני מזוז, אז היועץ המשפטי לממשלה, שהוא לא רוצה חוק אלא הנחיה שהוא-עצמו יהיה חתום עליה. עברו עוד שנתיים ויורשו של מזוז, יהודה וינשטיין, הוציא את אותה הנחיה.

במילים פשוטות: שני יועצים משפטיים לממשלה - פקידים ממונים - הפכו את עצמם בבת-אחת לרשות המחוקקת ולרשות המבצעת. הם התעלמו לחלוטין מהחלטה מחייבת של ועדת שרים והמירו חוק של הכנסת בתקנה מינהלית שלהם. הראשון שבהם מועמד כיום לבית המשפט העליון, ואילו השני ממשיך בתפקידו כאילו כלום לא קרה.

וכאמור, אם זה לא מספיק חמור, אזי יש לקבוע שמדובר בסימפטום למחלה שדבקה מזמן בחברה ובממשל בישראל. למחלה הזו קוראים "משפטיזציה", והתסמין הבולט ביותר שלה הוא השתלטות מוחלטת של היועצים המשפטיים ובתי המשפט על התחומים האמורים להיות מסורים בידי נבחרי הציבור.

כולם דואגים מראש לכסת"ח

שורש הרע הוא בשניים. האחד: ההצפה של מקצוע עריכת הדין. יש יותר מדי עורכי דין עם פחות מדי עבודה, והרבה יותר מדי עורכי דין שאינם ראויים לתוארם. התוצאה היא, שכמעט כל דבר מגיע לבית המשפט, אם משום שעורך דין צריך פרנסה, אם משום שהוא אינו בקיא בחוק ואם בשל שילוב של שניהם. השני: נכונותו של בית המשפט לדון כמעט בכל דבר שזז והימנעותו מ"ענישה" של מי שמנצל לרעה את הליכי המשפט. מכרז, מינוי, תוכנית בנייה, קנסות חניה - הכל שפיט. איננו מדברים על סוגיות פוליטיות ברומו של עולם, אלא על סתימת בתי המשפט בנושאים שצריכים להיסגר הרחק ממנו. אך כאשר לתובעים אין מה להפסיד זולת כמה אלפי שקלים הוצאות בהם יחויבו, הפיתוי גדול מדי.

התוצאה משילוב שני הגורמים הללו היא, שאין כמעט החלטה שתתקבל בלא ייעוץ משפטי מוקדם. מי שמקבל את ההחלטה - ואין זה משנה אם מדובר בפקיד זוטר או בראש הממשלה - רוצה לדעת, בביטחון סביר, שבית המשפט לא יהפוך אותה. לכן, הוא מעביר אותה לעיונו של היועץ המשפטי. אם הלה יגיד שיש בעיה, קרוב לוודאי שהפקיד או הנבחר ייסוגו. רק זה עוד חסר להם - שידבקו בהחלטה, ואז יסתבר שהתעלמו מחוות דעת משפטית בנוגע לסבירותה או אף ביחס לחוקיותה.

כולם אנשי היועמ"ש לממשלה

זהו השלב הראשון: היועץ המשפטי מתבקש להביע דעה על ההיבטים המשפטיים של ההחלטות. אך עד מהרה הוא מתערב בכל ההיבטים, שהרי קשה מאוד להבדיל בין הצד הביצועי לבין הצד החוקי. נניח שרוצים לשפץ כביש: מועד ביצוע העבודות - ביום או בלילה, באמצע השבוע או בסופו - הוא לכאורה שאלה ביצועית מובהקת, אך היועץ המשפטי יאמר מיד שכל החלטה עלולה לגרור תביעות מצד מי שייפגעו ממנה.

מכאן קצרה מאוד הדרך לכך שכל החלטה נתונה למעשה לאישורו של היועץ המשפטי, ומובן שעוד לא נולד היועץ שיאמר "זה לא בסמכותי". וכך, הנבחרים יכולים להבטיח ולתכנן ולהציע ולשאוף - בתנאי שלא ייתקלו בווטו של היועץ המשפטי. וזה מגיע עד הרמות הגבוהות ביותר, כאשר היועץ המשפטי לממשלה מורה - כך ממש - לראש הממשלה להוריד הצעת חוק מעל סדר היום.

יתרה מזו: היועצים המשפטיים בשירות הציבורי הם כולם שלוחיו של היועץ המשפטי לממשלה, ואינם כפופים למי שעומדים בראש אותם גופים. אותו מצב קיים לגבי חשבי המשרדים, הכפופים כולם לחשב הכללי באוצר. אך בעוד ששליטת האוצר בכל המשרדים דרך החשבים היא נושא לוויכוח מתמיד, איש אינו מערער על שליטת היועץ המשפטי לממשלה במשרדים דרך יועציהם המשפטיים. וכדי להבטיח שאיש לא ינסה לערער על אנשיו, הוציא וינשטיין לפני מספר חודשים הוראה האוסרת - אוסרת! - על ראשי רשויות מקומיות לפנות לייעוץ משפטי חיצוני.

סיכום ביניים: בכל גוף ציבורי יש יועץ משפטי, בדרך כלל אדם צעיר למדי שאינו מוכר כמעט לאיש. הוא אומנם נבחר בידי אותו גוף, אך כפוף לא לעומדים בראשו אלא ליועץ המשפטי לממשלה. אם ראש אותו גוף רוצה לקבל ייעוץ כספי חיצוני - זה מותר לו; אבל אם הוא סבור שיועצו המשפטי טעה, או שהוא סתם רוצה עוד דעה - זה אסור לו. מונופול מוחלט. וכך הגענו למצב בו היועצים המשפטיים הם השליטים האמיתיים של מדינת ישראל.

יהיו שיאמרו שזה לא כל-כך נורא, לנוכח כישוריהם ובעיקר מידת יושרם של רבים מן הפוליטיקאים שלנו. התשובה על כך פשוטה ביותר: קוראים לזה דמוקרטיה. אתם לא מרוצים מהפוליטיקאים - תחליפו אותם או תפעלו נגדם. אך אסור באיסור מוחלט וגמור להחליף את הנבחרים בפקידים. פוליטיקאים מושחתים הם הרע במיעוטו בהשוואה לפקידים דיקטטוריים.

דרושים: חברי-כנסת אמיצים

אז מה עושים? המצב כל-כך מושרש, ובעצם כל-כך אנוש, עד שיהיה קשה מאוד לשנותו. קשה - אך לא בלתי אפשרי. קשה - אבל חיוני. המצב הנוכחי עומד בסתירה לעקרונות יסוד דמוקרטיים והוא הרבה-הרבה יותר חמור מהחוקים מעוררי הסערה בנוגע לבית המשפט העליון או לשון הרע. הוא מכפיף את כל חיינו לקבוצה קטנה של אנשים שלא בחרנו ושאיננו יודעים אפילו את שמותיהם.

מאחר שמדובר בבעיה שורשית עם השלכות מיידיות, הטיפול צריך להיות שילוב של שורש ומיידיות. הוא חייב להיות מעוגן בחקיקה, מה שאומר שהדבר מצריך חבורה של חברי-כנסת אמיצים, שלא יירתעו מהמשפטנים עצמם ומהתקשורת המלחכת את פנכתם. יעזור מאוד אם למשימה יירתם גם שר משפטים המבין את מהות הדמוקרטיה ואינו שבוי של הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה; יעקב נאמן יכול להתאים. ומכאן - לצעדים המוצעים.

במישור ארוך-הטווח: יש להגביל את הכניסה למקצוע עריכת הדין ולהעלות את רמתם של הנכנסים אליו, על-ידי הקשחה של הבחינות והתאמתן למציאות עימה מתמודדים עורכי הדין. אלו שנמצאים במקצוע צריכים לעבור השתלמויות חובה תקופתיות, שיהיו תנאי לחידוש השנתי של הרישיון. יש להרחיק מן המקצוע את מי שפועלים בצורה בלתי-אתית ופוגעים בלקוחותיהם. בתי המשפט צריכים להטיל הוצאות ריאליות, ואולי גם הוצאות עונשיות, על מי שמגישים תביעות סרק. כל אלו יביאו, לאורך הזמן, להפחתת החשש מפני תביעה על כל צעד ושעל, וממילא יובילו להפחתת תלותם של מקבלי ההחלטות ביועצים המשפטיים.

במישור המיידי: יש להעביר לידי ועדה ציבורית את מינוייהם של היועצים המשפטיים בגופים הגדולים (משרדי הממשלה, העיריות הגדולות, רשויות סטטוטוריות חשובות, חברות ממשלתיות גדולות וכדומה). הוועדה יכולה להיות דומה לוועדה למינוי שופטים (דהיינו: רוב למשפטנים אבל עם נציגי ציבור), שעם כל הליקויים שבה - עדיפה בהרבה על המצב הנוכחי, בו היועצים מתמנים הרחק מעינו של הציבור. היועצים המשפטיים של הגופים הציבוריים יידרשו לכישורי מינימום של ותק וידע, שיילכו ויעלו ככל שמדובר בגוף גדול וחשוב יותר. יש לקצוב את תקופת כהונתם לארבע או חמש שנים בלבד, ללא אפשרות הארכה.

השאלה של מתן אפשרות לנבחרים לקבל ייעוץ משפטי חיצוני, היא קשה לפתרון. מצד אחד - זכותם; מצד שני - הדבר ייצור תוהו ובוהו. ייתכן שהפתרון צריך להיות טכני, למשל: הגבלת הזכות הזו למספר פעמים בודדות בשנה, כך שראש אותו גוף יחשוב היטב לפני שיעשה זאת. אפשרות נוספת היא התניית הייעוץ החיצוני באישורו של הדירקטוריון או המקבילה לו - מועצת עירייה, מועצת רשות וכדומה.

לבסוף, חשוב מאוד לבצע שתי רפורמות עליהן מדברים כבר זמן רב, אך הן אינן מתקדמות. האחת: פיצול בין תפקידיו של היועץ המשפטי לממשלה. אם היועץ יהיה רק יועץ ולא ראש התביעה הכללית, לא יוכל להיווצר מצב - כפי שחשף כאן יואב יצחק - בו בכובעו האחד מחזיק יהודה וינשטיין בגורלו של ראש הממשלה, ובכובעו השני הוא נותן לו "עצות" שלא ניתן לסרב להן. השנייה: הקמת גוף חיצוני שיפקח על הפרקליטות. זה לא קשור במישרין לשליטת של היועצים המשפטיים, אך בהחלט יעזור להחזיר את מערכת המשפט כולה למקומה הראוי והמכובד.

http://www.news1.co.il/Archive/003-D-66858-00.html
חזרה למעלה

מבזקים של "נקים":קרא על זימונו של חיים יטיב לחקירה בו הסתבכה היאח"ה בפרשת רמון

הצג הודעות מלפני:   
הגב לנושא    אינדקס הפורומים -> פורום נפגעי שחיתות מערכת המשפט כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
עמוד 1 מתוך 1

נבחרים

גילויים אחרונים בפרשת רצח יצחק רבין ז"ל

הקשרים של `המאפיה` המשפטית נחשפים

הצטרף עכשיו למאבק של נקים נגד השחיתות השלטונית

גלובס חושף שהפרקליטות מושחתת השופטת הדס יהלום מאשרת זאת אך לא עושה דבר

תודה למאות הלייקים, שדרגנו
לדף חדש תודה לחדש לנו לייק!


 
קפוץ אל:  
אתה יכול לפרסם נושאים חדשים בפורום זה
אתה יכול להגיב לנושאים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה יכול להצביע בסקרים בפורום זה
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
תגובה כללית לאתר זה כאן, תגובה להודעה או כתבה ספציפית יש להגיב למעלה,תודה!


WANT TO KNOW WHO REALLY RULES THE STATE OF ISRAEL? GO TO THE SCHLAFF AFFAIR

Powered by Nakim Israeli Citizens ֲ© People of Israel 2005, 2007משה גל אורי מילשטיין טדי קולק דוד בן גוריון
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group