לעמוד החדשות
המצטרף/ת האחרון/ה לארגון נקים מר כהנא שלמה מ- גבעתיים --- דוד בן גוריון וראשית השת"פ עם האויב בשואה עד להפקרות הבטחונית של היום
פס"ד היסטורי:`הלכת קינזי` בטלה,שותף לעבירה שמשפטו מתנהל  
הגב לנושא    אינדקס הפורומים -> פורום נפגעי שחיתות מערכת המשפטעדכונים של נקים:

מותו של השגריר הסיני בישראל, היתכן שנרצח כי טען שהוירוס הובא לסין?
שלישי 27.10.20 14:05

פרשת ילדי תימן התעלומה, האמת הרבה מעבר לכל דימיון
שני 22.06.20 16:12

הטרדות אחרי הפרסום על מעורבות לכאורית של ביבי והמוסד במותו של השגריר הסיני
שלישי 19.05.20 15:26

מומלצים:

אוהב את ישראל, אוהב צדק? לארגון `נקים` דרוש נדבן פילנטרופ ולוחם

מעריב חושף ששופטי העליון גונבים מהציבור הטבות מפליגות הכל בניגוד גמור לחוק

רצח רבין:השבכ נעתר לבקשה של נקים לשחרר את פרופ' היס מחובת הסודיות על ניתוח הגופה

בלי בושה: השופטת ורדה אלשיך סידרה למקורבה השופט בדימוס פלפל שכר טרחה של 10 מיליון ש"ח

עמיר מנור, כתב מעריב, הוקלט משקר טרם הוציא כתבה שקרית נגד 'נקים' המיחצנת את רשם האגודות ושותפיו

שחיתות מע' המשפט פורצת את מחסום הקול,ראיון על ארגון נקים בקול ישראל, בייניש, מזוז ושנדר תחת ביקורת

הראל סגל: 'יש אדונים לארץ הזו והדמוקרטיה משרתת אותם ואת האינטרסים שלהם. כל היתר, וזה כולל את רובכם, נתונים במעמד עבדים החיים באשליית אדנות...'

צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה       NAKIM      
מחלקה ראשונה
אורח
הודעהפורסם: ראשון 08.10.06 14:16    נושא ההודעה: פס"ד היסטורי:`הלכת קינזי` בטלה,שותף לעבירה שמשפטו מתנהל

פסק דין היסטורי: `הלכת קינזי` בטלה

"הלכת קינזי", שנקבעה בשנת 1976, ואשר קבעה כי אין לזמן לעדות שותף לעבירה שמשפטו מתנהל, בוטלה על-ידי בג"צ בהרכב מורחב של שבעה שופטים

מאת: מתן פריידין | | www.Nfc.co.ilבג"צ 11339/05 מדינת ישראל נ` ביה"מ המחוזי באר שבעצעד היסטורי במשפט הפלילי במדינת ישראל: "הלכת קינזי" שנקבעה בשנת 1976 בוטלה (א`, 8.10.06) על-ידי בית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק בהרכב מיוחד בן שבעה שופטים.

פסק הדין אשר ביטל את הלכת קינזי נקבע במסגרת עתירה שהגישה המדינה על החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, שפעל לפי הלכת קינזי ומנע את עדותו של שותף לעבירה שמשפטו מתנהל - דבר שגרם לשיבושים קשים בהתנהלות המשפט ולעיכובים ממושכים.

מהי הלכת קינזי?

בשנת 1976 קבע בית המשפט העליון מפי השופט מנחם עציוני את "הלכת קינזי". על-פי הלכה זו לא ניתן לזמן לעדות שותף לעבירה שמשפטו עדיין מתנהל וטרם נגזר דינו במשפטו של חברו.

הטעם להלכה זו היה בעיקרו החשש לפיו שותף לעבירה יעיד נגד שותפו וזאת בציפיה לקבלת תמורה כלשהי בדמות המתקת דינו, או שיעדיף להשחיר בעדותו את פניו של חברו. כמו כן, עלה החשש מפני הפללה עצמית של העד שהינו גם נאשם.

אולם, ברבות השנים הלכה זו נוצלה לרעה בידי נאשמים. נאשמים המרצים עונשי מאסר בשל תיקים אחרים לא הזדרזו לסיים את משפטם ומשום היותם עדים מרכזיים בפרשות נוספות נוצרו עיכובים והכבדות על ההליכים הפליליים בתיקים רבים.

הפרקליטות: לבטל את הלכת קינזי

לפני כשנה עתרה פרקליטות מחוז ירושלים (8.12.05) לבג"צ בדרישה לבטל את החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע לפיה נאסר על התביעה לזמן עד, שהינו שותף לעבירה, בשעה שמשפטו טרם הסתיים, זאת בהסתמך על "הלכת קינזי".

הפרקליטות ביקשה להורות על ביטולה המיידי של ההלכה ולאפשר לבית המשפט להפעיל שיקול דעת בכל מקרה ומקרה בהתאם לנסיבותיו.

בעתירתה טענה הפרקליטות, כי יישומה של "הלכת קינזי" על-ידי בית המשפט המחוזי בבאר שבע, כמו במקרים רבים אחרים, כופה "בחירה בין שתי רעות" - האחת היא מעצרם של החשודים עד לסיום המשפט של העד והשניה היא שחרורם של הנאשמים בעבירה של רצח, דבר שיוצר סכנה לשלום הציבור.

לטענת הפרקליטות, "הלכת קינזי אינה תואמת עוד את האקלים המשפטי בישראל, הן החקיקתי והן ההלכתי, מנוגדת לכלל הבסיס בדיני הראיות, לפיה `הכול כשרים להעיד`, גורמת להימשכות משפטים, לעיתים אף למשך שנים, שהייה ממושכת של עצורים במעצר, מחיקת אישומים חמורים על-ידי התביעה מחשש לשחרור נאשמים, ויתור על עדים חיוניים ועריכת הסדרי טיעון מקלים".

השופט לוי: שוב אין הצדק ל`הלכת קינזי`

בפסק דינו של בג"צ המשתרע על פני 81 עמודים סברו כל השופטים, כי באופן עקרוני "הלכת קינזי" אינה תואמת עוד את השינויים שהתחוללו במשפט הפלילי, אולם, בין חברי ההרכב התעוררה מחלוקת בשאלה כמה גורף יהיה ביטולה של ההלכה.

השופט אדמונד לוי, שהינו בעל אג`נדה פרו-תביעתית, היה הנחרץ ביותר בדבר הצורך בביטולה המוחלט והגורף של הלכת קינזי ושליחתה אל דפי ההיסטוריה.

"שוב אין הצדק לקיומה של הלכת קינזי, ראשית, משום שהנסיבות ששררו בעת שנפסקה השתנו ללא הכר, ושנית, הואיל ולרשות בית המשפט עומדים כיום כלים שיש בהם... כדי לאפשר לו להגיע לחקר האמת", כותב לוי.

השופט לוי מגיע למסקנה הנחרצת הבאה: "אני מציע לקבוע כי ההלכה הקיימת, לפיה אין מעידים שותף לעבירה העומד לדין בכתב אישום נפרד עד לתום משפטו, אשר מקורה בפסק דינו של בית משפט זה בע"פ 194/75, שוב אינה תקפה ועל כן אין נוהגים עוד על פיה".

פרוקצ`יה: להותיר שיקול דעת לבית המשפט

השופטת אילה פרוקצ`יה תמכה אף היא בביטול ההלכה, אך עם זאת הדגישה, כי בבסיסה של ההלכה עומדים מספר עקרונות יסוד חשובים ביותר המגנים בין היתר על האינטרס הציבורי להליך המברר את האמת; זכות הנאשם להליך הוגן וכן הרצון להימנע מהפללה עצמית.

היות שכך, סברה פרוקצ`יה, כי יש לבטל את ההלכה הקיימת, אולם יש לקבוע, כי "הילכת קינזי מעתה תהיה בבחינת חריג לכלל, והיא תוחל במשורה במקרים מיוחדים שבהם יתרונות ההלכה מכריעים את חסרונותיה, ובהינתן הנסיבות והנתונים המיוחדים של הענין".

ביניש: ניתן ליישם את קינזי במקרים חריגים ומטעמים מיוחדים

הנשיאה הנכנסת, דורית ביניש הציעה דעת ביניים בין גישותיהם של השופטים לוי ופרוקצ`יה - עמדת ביניים שזכתה להתקבל כדעת הרוב.

ביניש כותבת בפסק הדין, כי "הגיעה העת לביטולו של כלל הפרקטיקה שגובש בהלכת קינזי". עם זאת, קובעת ביניש, כי ניתן יהיה ליישם את הלכת קינזי במקרים חריגים ביותר, בהם בית המשפט יצטרך לנמק מדוע הוא מסרב לזמן לעדות שותף לעבירה במשפטו של חברו.

"שיקול הדעת המסור לבית המשפט לדחות את שמיעת ההליכים בעילה של המתנה לסיום משפטו של עֵד, יופעל בצמצום מירבי במקרים יוצאי דופן בלבד ומטעמים מיוחדים שבית המשפט ינמק", כותבת ביניש בפסק דין היסטורי שבשנים הקרובות עוד יילמד בהרחבה בפקולטות למשפטים.

נוצר: 08/10/2006 | עודכן: 8/10/2006 | רשימות נוספות: מתן פריידיןhttp://www.nfc.co.il/archive/001-D-112223-00.html?tag=13-43-26
חזרה למעלה

חדש!: הוסף את נקים ככפתור ב-toolbar לגישה מהירה לפורומים ועידכון שוטף

הצג הודעות מלפני:   
הגב לנושא    אינדקס הפורומים -> פורום נפגעי שחיתות מערכת המשפט כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
עמוד 1 מתוך 1

נבחרים

גילויים אחרונים בפרשת רצח יצחק רבין ז"ל

הקשרים של `המאפיה` המשפטית נחשפים

הצטרף עכשיו למאבק של נקים נגד השחיתות השלטונית

גלובס חושף שהפרקליטות מושחתת השופטת הדס יהלום מאשרת זאת אך לא עושה דבר

תודה למאות הלייקים, שדרגנו
לדף חדש תודה לחדש לנו לייק!


 
קפוץ אל:  
אתה יכול לפרסם נושאים חדשים בפורום זה
אתה יכול להגיב לנושאים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה יכול להצביע בסקרים בפורום זה
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
תגובה כללית לאתר זה כאן, תגובה להודעה או כתבה ספציפית יש להגיב למעלה,תודה!


WANT TO KNOW WHO REALLY RULES THE STATE OF ISRAEL? GO TO THE SCHLAFF AFFAIR

Powered by Nakim Israeli Citizens ֲ© People of Israel 2005, 2007משה גל אורי מילשטיין טדי קולק דוד בן גוריון
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group