לעמוד החדשות
המצטרף/ת האחרון/ה לארגון נקים מר כהנא שלמה מ- גבעתיים --- דוד בן גוריון וראשית השת"פ עם האויב בשואה עד להפקרות הבטחונית של היום
המשטרה לא מצלמת חקירות כמחויב בחוק כדי לא להיתפס  
הגב לנושא    אינדקס הפורומים -> פורום נפגעי שחיתות מערכת המשפטעדכונים של נקים:

מותו של השגריר הסיני בישראל, היתכן שנרצח כי טען שהוירוס הובא לסין?
שלישי 27.10.20 14:05

פרשת ילדי תימן התעלומה, האמת הרבה מעבר לכל דימיון
שני 22.06.20 16:12

הטרדות אחרי הפרסום על מעורבות לכאורית של ביבי והמוסד במותו של השגריר הסיני
שלישי 19.05.20 15:26

מומלצים:

אוהב את ישראל, אוהב צדק? לארגון `נקים` דרוש נדבן פילנטרופ ולוחם

מעריב חושף ששופטי העליון גונבים מהציבור הטבות מפליגות הכל בניגוד גמור לחוק

רצח רבין:השבכ נעתר לבקשה של נקים לשחרר את פרופ' היס מחובת הסודיות על ניתוח הגופה

בלי בושה: השופטת ורדה אלשיך סידרה למקורבה השופט בדימוס פלפל שכר טרחה של 10 מיליון ש"ח

עמיר מנור, כתב מעריב, הוקלט משקר טרם הוציא כתבה שקרית נגד 'נקים' המיחצנת את רשם האגודות ושותפיו

שחיתות מע' המשפט פורצת את מחסום הקול,ראיון על ארגון נקים בקול ישראל, בייניש, מזוז ושנדר תחת ביקורת

הראל סגל: 'יש אדונים לארץ הזו והדמוקרטיה משרתת אותם ואת האינטרסים שלהם. כל היתר, וזה כולל את רובכם, נתונים במעמד עבדים החיים באשליית אדנות...'

צפה בנושא הקודם :: צפה בנושא הבא  
מחבר הודעה       NAKIM      
הארץ
אורח
הודעהפורסם: שני 25.09.06 9:05    נושא ההודעה: המשטרה לא מצלמת חקירות כמחויב בחוק כדי לא להיתפס

חשש: צילום בחקירות יעלה תלונות על אלימות שוטרים

מאת ניר חסון

המשטרה שוב דחתה יישום החוק שמחייב תיעוד מצולם של חקירותבימים אלה דן בית המשפט העליון בערעורה של נסרין מסראווה מטירה, שהורשעה לפני מספר שנים בשידול לרצח בעלה. נציגי המדינה טענו כי בחקירתו טען הרוצח, אסעד מסראווה, שנסרין דחפה אותו לבצע את הרצח. ואולם, צפייה בקלטות החקירה גילתה כי מרבית הדברים המיוחסים לאסעד בהודאתו נאמרו, למעשה, על ידי חוקריו. כשהציג החוקר לרוצח תיאוריה לפיה אילצה נסרין את אסעד לרצוח את בעלה בתמורה לכך שתינשא לו, הוא השיב "כן, אמממ".

ההשוואה בין הגרסה הכתובה למקורית התאפשרה בשל הצבת מצלמות בחדר החקירה. בשנת 2002 חוקקה הכנסת חוק לפיו חייבת המשטרה לצלם כל חקירה של עבירות שדינן 10 שנות מאסר ומעלה. החוק נחקק על רקע העובדה שרוב חקירות החשודים בישראל אינן מתועדות מעבר להודאה שכותבים החוקרים. ואולם, מאז 2002 מונעת המשטרה את יישומו בנימוק של עלויות תקציביות. טיעון נוסף הוא החשש כי צילומי וידאו בחקירות יביאו לגידול בתלונות על אלימות למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש).

לאחרונה אישרה ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת את בקשת המשרד לביטחון פנים לדחות שוב את ביצוע החוק. על פי ההחלטה, מעתה חלה חובה לתעד חקירות רצח, בעוד שנה תחול חובה דומה על חקירות הריגה ורק ב-2009 יחלו לתעד חקירות שעונשן 15 שנה ומעלה. ב-2010 תיושם הכוונה מקורית של מחוקקי החוק, כשגם חקירות בעבירות של 10 שנים ויותר יתועדו. הדחייה מעוררת זעם בקרב קהילת הסניגורים הפליליים בארץ.

משפטים פליליים שלמים מתנהלים לעתים על השאלה מה בדיוק נאמר ונעשה בחדרי חקירות. "לפעמים יש הודאות לא ברורות ואז ימים שלמים מתבזבזים על השאלה האם כתוב `לא עשיתי...`, או שכתוב `לא. עשיתי...`. האם יש נקודה, או אין נקודה. המשמעות היא הפוכה לחלוטין", אומרת עו"ד רחל תורן, סנגורית פלילית ויו"ר הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין.

"יש גם חשיבות לכך שההודאה ניתנה מיד, או שהיא ניתנה לאחר שלוש שעות בהן החשוד מכחיש את החשדות". פעמים רבות גם מתנהלים משפטי זוטא על קבילות ההודאה, כאשר הסנגורים טוענים כי היא הוצאה מן החשוד בכוח. הצבת מצלמה או לפחות רשמקול בחדרי החקירות יכולה לפתור את הבעיות הללו.

בסנגוריה הציבורית הארצית טוענים כי החלתו של החוק לחובת התיעוד בחקירות היא הכרח. כדוגמה הם מביאים את סיפור הרשעתה של נסרין מסראווה בשידול לרצח בעלה. בנובמבר 2001 נרצח הייתם מסראווה ברכבו בטירה. כמה ימים לאחר מכן נעצרו אשתו של הנרצח, נסרין ואחיו, אסעד בחשד לרצח. אסעד הודה ברצח וגם הפליל את נסרין. ההודאה עליה חתם אסעד היתה חד משמעית, והפכה לראיה חשובה להרשעת גיסתו בשידול לרצח בעלה.

"נסרין, היא התחילה אתי, הרגשתי שאני אוהב אותה עד כדי כך שרצחתי את אח שלי בשבילה", הוא נשמע אומר. "ידעתי שאחרי שאח שלי ימות, היא תתחתן אתי. היא לחצה שאני אארגן מישהו. שאני אהרוג את הייתם", נכתב בהודאה. אלא שפרקליטיה של נסרין, מהסנגוריה הציבורית, ביקשו לצפות בקלטת החקירה.

בהשוואה בין קלטות החקירה עולה תמונה מורכבת יותר, בה החוקרים משכנעים את אסעד כי נסרין היא זו שדחפה אותו לרצח. ראשית, מרבית הדברים המיוחסים לאסעד נאמרו, למעשה, בפי חוקריו. במקרה הטוב הוא אישר במלמול, בחצי פה את דבריהם. "היא התחילה אתי, הרגשתי שאני אוהב אותה עד כדי כך שאפילו הייתי מוכן לרצוח את אח שלי בשבילה", אומר החוקר בקלטת. "לא חשבתי באותו זמן", עונה אסעד. "אבל עובדה עד כדי כך שרצחתי את אח שלי בשבילה, כאשר הפרס (...) התודה זה שהיא תחיה איתך, נכון?" מתעקש החוקר. "כן", עונה אסעד, "אמממ". כך נכתב בפרוטוקול.

ההבדל בין "כן" מהוסס לבין פירוט יחסי תלות בין הרוצח לבין נסרין מפיו הוא גדול. זהו בדיוק ההבדל בין שידול לרצח - עבירה הנחשבת חמורה מאוד וקרובה לעבירת רצח - לבין קשירת קשר לביצוע פשע, עבירה חמורה פחות. בית המשפט המחוזי הרשיע את נסרין בשידול לרצח והיא נידונה ל-16 שנות מאסר. בימים אלו דן בית המשפט העליון בערעורה.

במקרה של חקירת אסעד, מכיוון שמדובר בתיק רצח, בו נוהגת המשטרה להציב מצלמה בחדר החקירות, צולמה החקירה וניתן להשוות בין הגרסאות. עו"ד ד"ר חגית לרנאו, סגנית הסנגורית הציבורית הארצית, המייצגת את נסרין, אינה מאשימה את אסעד בהבדלים בין ההודאה להקלטה. "השוטרים נתנו לו דרך מוסרית לרדת מהעץ של רצח אחיו, שהוא למעשה נדחף לביצוע הרצח, זה טבעי שהוא ישתמש בו", מאמינה לרנאו. גם החוקרים, לדברי לרנאו, לא ממש אשמים: "הם צריכים להפוך שיחה של שעות, שאתה לא תמיד מודע מי אמר איזה משפט להודאה, לנרטיב אחד, ברור שזה עובר דרך הפריזמה שלהם. וזה מראה את חשיבות ההקלטות".

בדיון על הדחייה בוועדת חוקה חוק ומשפט העלו נציגי משרד המשפטים והמשרד לביטחון הפנים מספר טיעונים, חלקם תמוהים. כך, למשל, טענה נציגת משרד האוצר בדיון כי הכנסת המצלמות לחדרי החקירות תוביל לגידול במספר הפניות למח"ש בשל תלונות על אלימות ואז יהיה צורך בהגדלת תקציב היחידה. "מה יכול להיות נימוק יותר חזק להחלת החוק באופן מיידי מאשר הנימוק שיהיו יותר תלונות למח"ש?" שאלה בתגובה נציגת האגודה לזכויות האזרח.

הטיעון העיקרי של מתנגדי הפעלת החוק היה כספי, אלא שהערכת התקציב השתנתה במהירות. תחילה הוערכה העלות ב-10 מיליון שקלים, אך בדיון בכנסת כבר דובר על 40 מיליון להקמת המערכת ועוד 30 מיליון הנדרשים לשם הפעלה שוטפת, מדי שנה. מקורבים לנושא העלו תהיות לגבי הסכומים הנקובים. "מן הראוי לבדוק היטב את ההערכות התקציביות שהביאו לבקשת הדחייה הנוספת", כתבה הסנגורית הציבורית הארצית, עו"ד ענבל רובינשטיין. לטענת עו"ד תורן, ההקלטות דווקא יחסכו כספים וזמן שיפוטי רב, שכן משפטי זוטא רבים והדיונים הארוכים על השאלה מה קרה בחדרי החקירות יחסכו."יש פה ברית לא קדושה בין מי שלא רוצה להוציא כסף, לבין מי שלא רוצה לעשות צדק. לכן כמו שזה נסחב 10 שנים, זה ייסחב עוד 20 שנה", אמר ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי).

ממשרד לביטחון פנים נמסר בתגובה, כי "המשרד ומשטרת ישראל רואים חשיבות רבה בתיעוד חקירות ופועלים זה כמה שנים כדי להיערך לביצוען הראוי. לצורך הקלטות יש צורך בהיערכות מתאימה שכוללת תאורה ומניעת רעשים חיצוניים. בשנים האחרונות הוכשרו 60 מתקני תיעוד הפרוסים ביחידות השונות. לשם יישום החוק במתכונתו המלאה תידרש הכשרת מתקני תיעוד רבים נוספים, ותוספת תקציבית משמעותית המוערכת בעשרות מיליוני שקלים מדי שנה".


http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/766603.html
חזרה למעלה

מבזק חדשות נקים: 21.7.06 פניה חריפה של "נקים" למזוז בסוגיית פרשת השוחד של אולמרט

הצג הודעות מלפני:   
הגב לנושא    אינדקס הפורומים -> פורום נפגעי שחיתות מערכת המשפט כל הזמנים הם GMT + 2 שעות
עמוד 1 מתוך 1

נבחרים

גילויים אחרונים בפרשת רצח יצחק רבין ז"ל

הקשרים של `המאפיה` המשפטית נחשפים

הצטרף עכשיו למאבק של נקים נגד השחיתות השלטונית

גלובס חושף שהפרקליטות מושחתת השופטת הדס יהלום מאשרת זאת אך לא עושה דבר

תודה למאות הלייקים, שדרגנו
לדף חדש תודה לחדש לנו לייק!


 
קפוץ אל:  
אתה יכול לפרסם נושאים חדשים בפורום זה
אתה יכול להגיב לנושאים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את הודעותיך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה
אתה יכול להצביע בסקרים בפורום זה
You can attach files in this forum
You can download files in this forum
תגובה כללית לאתר זה כאן, תגובה להודעה או כתבה ספציפית יש להגיב למעלה,תודה!


WANT TO KNOW WHO REALLY RULES THE STATE OF ISRAEL? GO TO THE SCHLAFF AFFAIR

Powered by Nakim Israeli Citizens ֲ© People of Israel 2005, 2007משה גל אורי מילשטיין טדי קולק דוד בן גוריון
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group