מחבר הודעה
ערוץ שבע
הודעהפורסם: שני 06.10.08 14:21    נושא ההודעה: יו"ר הועדה לביקורת המדינה ח"כ איתן מבקר בחריפות את המחטף להעביר את חצר סרגיי לרוסיה

איתן לבראון: מחטף חצר סרגיי תמוה
יו"ר הועדה לביקורת המדינה, ח"כ איתן, שיגר מכתב בהול לשר האוצר בו הוא מבקר בחריפות את המחטף בו מתכוונת הממשלה להעביר את חצר סרגיי לרוסיה.
שמעון כהן וחזקי עזרא


ח"כ מיכאל איתן פנה במכתב דחוף לשר האוצר, רוני בר-און ובו פרס בפניו את עמדת הועדה לביקורת המדינה בפרשת חצר סרגיי, מתחם הענק אותו מתכוונת המדינה להעביר לידי הרוסים. את מכתבו שיגר איתן לאחר שהתברר כי בראון מתכוון לחתום על המהלך בימים הקרובים.

במכתבו מפרט איתן שתי נקודות עיקריות הראויות לעיון חוזר טרם העברת הבעלות על הנכס. בסיום המכתב נאמר כי "יש טעם לפגם בעובדה שעד לפני זמן קצר הממשלה הנוכחית מנעה מחברי הכנסת מידע על המתרחש, ועתה במהירות הבזק מנסים לסגור את העסקה כשעדיין נותרים באוויר סימני שאלה". להלן המכתב המלא.

לכבוד

שר האוצר,

ח"כ רוני בר-און

הנדון: חתימתך על העברת נכס המוכר בשם חצר סרגיי לטובת ממשלת רוסיה

כבוד השר,

אני פונה אליך על דעתם של חברי הכנסת שהשתתפו בישיבה מיוחדת שכינסתי בוועדה לענייני ביקורת המדינה בנושא הנדון.

בסיום הישיבה התקבלה החלטה כדלקמן: "הוועדה לענייני ביקורת המדינה קוראת לממשלת ישראל לבצע בדיקה מחודשת של כל הנושאים והשיקולים הקשורים בהעברת "חצר סרגיי" לממשלת רוסיה. עד לבדיקה מחודשת זו, הוועדה קוראת לממשלה שלא להעביר את הנכס, אלא רק לאחר שמיעת כל הגורמים המשיגים על ההחלטה". בהמשך ההודעה נאמר כי "יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ מיכאל איתן, יעביר בימים הקרובים, בתיאום עם חברי הוועדה את המסקנות המפורטות של הדיון לידיעת ראש הממשלה והשרים".

על פי מידע שנמסר לי, אתה עומד לחתום בימים הקרובים על העברת הנכס, ועל כן החלטתי שלא להמתין לפרוטוקול הדיון בוועדה כדי לגבש על פיו את המלצות הוועדה, אלא לפנות אליך כבר עתה ולהעביר אליך בזאת מספר נקודות שלדעתי יהיה עליך לשים אליהן לב.

א. מדובר במהלך "התנדבותי" של ממשלת ישראל לטובת האינטרסים של רוסיה. ממשלת רוסיה היתה אמורה לפעול כמו כל אזרח ישראלי או גורמים מחוץ לישראל, שכשיש להם תביעות בעלות על נכסים הם פונים לבתי המשפט הישראלי, ובהם מחליטים למי ובאיזה דרך יש להעביר בעלות על נכסי דלא ניידי. במקרה שבו אנו דנים התנדבה ממשלת ישראל להעביר על שמה את הנכס שהיה בחזקתו של האפוטרופוס מתוך כוונה, לאחר שיירשם על שמה, להעבירו לרוסים. נשאלת השאלה מדוע טרחה הממשלה בעניין זה, ומה קיבלה בתמורה?
ב. העברת הבעלות לכשעצמה אינה פוגעת בהכרח בזכויות המחזיקים כדין בנכס או בחלקים ממנו. בישיבת הוועדה התברר כי החברה להגנת הטבע ומנהל הדיור הממשלתי חלוקים על היקף זכויות החברה להגנת הטבע על הנכס, וייתכן שיש מחלוקות נוספות בבעלות על הכנס מול גורמים נוספים. לעניות דעתי כדאי לגבש בטרם ההעברה את ההסכמות בין הממשלה (שהיא הבעלים כרגע) לבין המחזיקים, כך שאם וכאשר יקבלו הרוסים את הנכס - הם יידעו בבירור מהם זכויות המחזיקים ובכך אולי ניתן לחסוך התדיינויות משפטיות שיתישו את כל הנוגעים בדבר.
לאור העובדה שהתהליך נמשך מאז שנת 1990, וראשי ממשלות ושרי אוצר קודמים לא מיהרו להשלים את התהליך - יש טעם לפגם בעובדה שעד לפני זמן קצר הממשלה הנוכחית מנעה מחברי הכנסת מידע על המתרחש, ועתה במהירות הבזק מנסים לסגור את העסקה כשעדיין נותרים באוויר סימני שאלה - אלו שציינתי ואחרים. אני מציע לך, בטרם תחתום על העסקה, לקיים ישיבה שבה ישתתפו כל הגורמים המעוניינים על מנת שהכרעתך תהיה על בסיס מידע מגוון ככל האפשר.

בברכה,

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה,

ח"כ מיכאל איתן.


http://www.inn.co.il/News/News.aspx/180254

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group