מחבר הודעה
ידיעות אחרונות
הודעהפורסם: שני 21.05.07 16:39    נושא ההודעה: בעוד חודש תכריע ועדה מיוחדת אם לשלול דרגות אלחנן טננבוים

טננבוים: העדפתי משפט, ושלא יקחו לי דרגות


בעוד חודש תכריע ועדה מיוחדת אם לשלול את דרגות האלוף-משנה מאלחנן טננבוים. הוא הופיע בפני הוועדה ואמר שאם הנושא היה עומד בשעתו על הפרק, היה מעדיף להישפט על עבירותיו. צה"ל: יש לשלול את דרגותיו. המטרה היא להגן על אמון הציבור בצה"ל

חנן גרינברג פורסם: 21.05.07, 16:29
אלחנן טננבוים התייצב היום (ב`) בבית הדין הצבאי לערעורים בבסיס הקריה בתל-אביב וביקש שלא להורידו בדרגה. לדבריו, "אם נושא הדרגה היה עומד בפני, והיו אומרים לי שהיועץ המשפטי לא רוצה לכלול בהסדר את העניין הזה, הייתי מבקש שהמדינה תעמיד אותי לדין בכל העבירות". טננבוים דיבר בפני חברי הוועדה השיפוטית שדנה בבקשת הפרקליט הצבאי הראשי (פצ"ר) לשלול ממנו את כל דרגותיו.בעוד כחודש ימים תחליט הוועדה בראשות השופט בדימוס, תת-אלוף (מיל`) אמנון שטרסנוב, האם ראוי שטננבוים ימשיך לשאת דרגות אל"מ, על אף שאינו משרת עוד במילואים. בחוות דעת שנחשפה ב-ynet, קבע הצבאי הראשי, תת-אלוף אבי מנדלבליט, כי יש להורידו לדרגת טוראי בשל מעשיו והתנהגותו העבריינית.


בקשת הפצ"ר

טננבוים יהיה טוראי? / חנן גרינברג

בחוות דעת שהגיש הפרקליט הצבאי הראשי לנשיא בית הדין הצבאי לערעורים נכתב כי טננבוים, שנחטף ללבנון על-ידי החיזבאללה, ביצע עבירות פליליות חמורות ולכן יש להורידו לדרגת טוראי. "המעשים בהם הודה טננבוים נגועים בפסול וקלון לצידם", כתב
לכתבה המלאה

טננבוים התייצב לדיון בקריה בלווית פרקליטיו, אל"מ (מיל`) עו"ד אילן כץ ועו"ד גיל פרידמן. הסניגורים ציינו כי עצם הבאתו של מרשם בפני הוועדה והפעלת הסעיף נגדו באופן רטרואקטיבי מנוגדת לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, ולכן אינה חוקתית. עו"ד כץ טען בדיון כי הורדה בדרגה נתפסת כעונש ולדבריו, טננבוים כבר חתם על עסקה עם המדינה ונושא הדרגה לא נכלל בה. בדיון ציין עו"ד כץ שיש מקרים רבים שבהם קצינים בכירים לשעבר הורשעו בעברות פליליות שונות, אך הפרקליטות הצבאית לא מצאה לנכון להביא אותם בפני הוועדה.טננבוים ציין כי בכל חוות הדעת שקיבל במסגרת השירות בצה"ל, לא היה ציון אחד פחות מטוב מאוד. הוא הזכיר קצינים כגון עמרם מצנע, עוזי דיין ואיציק מרדכי החתומים על חוות דעת אלו: "אני קצת חולק על הקביעה של הפצ"ר שהשקר והמרמה הם דרך חיי. יכול להיות שזה היה בעבר... דרך חיי השתנו ב-180 מעלות".הוא גם ציין כי במהלך היוזמה של המדינה להגיע עמו להסדר, ויתרה המדינה על דברים מהותיים מנושא הדרגה, והנושא כלל לא עלה למרות שהסעיף החדש היה בשלבי חקיקה בכנסת. "אני סמוך ובטוח שלא היתה שום בעיה לרשויות הצבא וגם ליועץ המשפטי לממשלה לכלול את הסעיף בהסדר". הוא אף ציין שאם היו מעמידים בפניו את האפשרות שדרגותיו ישללו, היה מוכן לעמוד לדין, "ואז על המדינה היה נופל נטל ההוכחה, כולל העובדה שהייתי שלוש שנים ורבע בשבי חיזבאללה".
המטרה: הגנה על האמון בצה"ל

נציגת הפצ"ר בדיון, סגן-אלוף יפעת תומר, הבהירה כי לא מדובר בהטלת עונש נוסף על טננבוים, אלא בהליך מנהלי שמטרתו הגנה על אמון הציבור בצה"ל. היא דחתה את הטענות שמדובר בהליך לא חוקתי. לעצם העניין אמרה שבחודש שקדם להסדר, הציג טננבוים גרסה כאילו יצא מהארץ להשיג מידע על רון ארד. היא ציינה כי בסופו של דבר, האינטרס הביטחוני הדף את האינטרס הציבורי ונחתם עמו הסכם: "אפשר היה לצפות שהוא יעריך את המחיר שהמדינה שילמה ויתן מרצונו גרסה מלאה בחקירתו. לא כך נהג. הוא לא היסס לפגוע במשפחת ארד ובחברה הישראלית".


במהלך הדיון הוזכר לא אחת שמו של ח"כ יובל שטייניץ, שפעל במסגרת הכנסת לתיקון חוק השיפוט הצבאי כך שניתן לפעול בהליך הורדה בדרגה גם כנגד אדם שלא הורשע, אלא הגיע להסדר עם המדינה - בדיוק כמו במקרה של טננבוים. ח"כ שטייניץ גם פעל מול צמרת צה"ל לקידום חוות הדעת מטעם הפצ"ר. טננבוים וסניגוריו האשימו את ח"כ יובל שטייניץ (הליכוד) בכך שפעל מתוך "רדיפה אישית".ח"כ יובל שייטיינץ אמר ל-ynet בתגובה: "מעולם לא הכרתי את האיש באופן אישי. ועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים קבעה בזמנו, פה אחד, שטננבוים בהתנהגותו הפוגעת והרשלנית, גרם נזק חמור לביטחון המדינה. נוסף על כך, עיסוקו של קצין כה בכיר בסחר בסמים, גרם לנזק חמור לתדמיתו של צה"ל. אין מקום בצה"ל לקצינים בקבע או במילואים שסחרו בסמים וחבל שבמקום לוותר על דרגתו ולמזער במקצת את הנזק שגרם, הוא ממשיך להילחם על דרגות ומדים שאותם חילל במו ידיו בצורה הבזויה והמחפירה ביותר".

התשובה לשאלה האם ישאר טננבוים אלוף משנה או יורד לדרגת טוראי, תינתן על-ידי הוועדה ב- 25 ביוני.


http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3402969,00.html

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group