מחבר הודעה
הארץ
הודעהפורסם: ראשון 29.04.07 8:16    נושא ההודעה: מרטין שלאף ומוחמד ראשיד מחזיקים בהסתר במניות בריטיש גז

הממשלה תדון היום בכניסת ספקים נוספים למשק הגז

יוסי מימן: מרטין שלאף ומוחמד ראשיד בעלי מניות בבריטיש גז

מאת אבי בר-אלי

יוסי מימן, שותף בספקית הגז הטבעי EMG: "אני לא מבין את השיקולים שמנחים את משרד ראש הממשלה". בריטיש גז: "אין לדברים כל שחר"


איל ההון האוסטרי מרטין שלאף ואיש העסקים הפלשתינאי מוחמד ראשיד מחזיקים בהסתר מניות בשותפות הגז של בריטיש גז - כך טוען איש העסקים הישראלי ומבעלי שותפות הגז EMG, יוסי מימן. ראשיד נודע כיועצו הכלכלי הקרוב של יאסר ערפאת, בעל שליטה בכמה מן המונופולים בעזה ומקושר היטב לפוליטיקאים פלשתינאים וישראלים. התבטאותו הנדירה של מימן באה על רקע כוונת שרי הממשלה לדון היום בסלילת הדרך לאישור עתידי של הסכם רכישת גז טבעי בין ישראל לחברת בריטיש גז. המדובר בהצעת החלטה לביטול סעיף האוסר על המדינה לרכוש או לשווק גז טבעי - במטרה להכניס ספקי גז טבעי נוספים למשק.

לפני כחודש נכשל ניסיון לביטול הסעיף, לאחר שהשרים עמיר פרץ, ציפי לבני ואביגדור ליברמן הסתייגו מקבלת ההחלטה. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הורה אז על הכנת תסקירים מתאימים לקראת דיון מאוחר יותר בהצעת ההחלטה. הצעת ההחלטה המתוקנת, שתונח היום על שולחן הממשלה, תורה על שילוב נציג משרד החוץ בצוות המשא ומתן.

לדברי מימן, לפני חודשיים הציע לצוות הבין-משרדי לענייני הגז הטבעי את כמות הגז הנדונה עם BG (בריטיש גז), ובמחיר זול בהרבה - אך עד כה לא זכה למענה. "אני לא מצליח להבין את השיקולים המנחים את משרד ראש הממשלה - לא את ההעדפה לבריטיש גז על פני ספקים אחרים ולא את הדחיפות והחשאיות של הטיפול", הגיב אתמול מימן לדברים.חברת בריטיש גז שותפה (90%) במאגר הגז של הרשות הפלשתינאית מול חופי עזה, המוערך ב-35 מיליארד מ"ק גז טבעי. במידה והשדה יפותח, ידוללו אחזקות בריטיש גז ל-60%, כך שחברת CCC הלבנונית תחזיק ב-30% מן השדה והרשות הפלשתינית ב-10% הנותרים. בכוונת ישראל לרכוש את מאגר הגז וכך לעודד תחרות עם EMG, ספקית הגז הגדולה במשק הגז הטבעי, שנמצאת בבעלות איש העסקים יוסי מימן (25%), חוסיין סאלם (65%) וחברת הגז המצרית (10%). עם זאת, האפשרות לקיומה של העסקה נתקלה בעבר בקשיים - בשל התנגדות מערכת הביטחון, שחששה מהעברת הכספים לארגוני טרור ברשות או בלבנון, אך בעיקר בשל הפערים הכספיים הניכרים שבין המדינה לבריטיש גז. משרד מבקר המדינה בוחן בימים אלה את היבטיה הביטחוניים והמסחריים של ההתקשרות בין המדינה ל-BG.

מימן מגלה כי לפני שלוש שנים ביקשה BG שישתלב בפרויקט הגז הפלשתיני וניהלה עמו משא ומתן בעניין. לדבריו, שותפתה הגלויה של BG בפרויקט, חברת הבנייה הלבנונית CCC, הבהירה לו כי חלק ממניות הפרויקט הנמצאות בידיה מוחזקות בנאמנות עבור שותפים סמויים אחרים. "התברר לי כי אלה כוללים את מוחמד ראשיד ואת מרטין שלאף - ועל רקע זה החלטנו לפרוש מהעסקה", אומר מימן ומוסיף כי "כבר אז היה ברור כי מתוך הסכומים שישולמו עבור הגז הפלשתיני, תעביר BG נתחים משמעותיים לשותפים הסמויים. גם אם הממשלה תצליח להתגבר על התנגדות ממשלת החמאס לכל בקרה על תזרים המזומנים הישיר שיגיע לחמאס כתמלוגים ממכירת הגז, מי יפקח על הסכומים שיגיעו לידי החמאס בעקיפין, באמצעות אותם שותפים סמויים?".

תגובת בריטיש גז: "אין לדברים כל שחר".


http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/853344.html

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group