מחבר הודעה
מעריב
הודעהפורסם: שני 18.12.06 20:20    נושא ההודעה: ראש המוסד: יכולת ההתרעה הישראלית נפגעה בגלל המלחמה בלבנון 2

יכולת ההתרעה הישראלית נפגעה בגלל המלחמה

דגן: סוריה תתקוף אם נטוס מעל ארמון אסד

ראש המוסד טען בפני ועדת החוץ והביטחון כי איתותי השלום מדמשק נועדו כדי לדחוק את ישראל לפינה, והעריך: הביטחון העצמי של אסד גובר, והוא יגיב בעוצמה על כל פעילות נגדודפדף בחדשות
אריק בנדר
עדכון אחרון : 18/12/2006 16:10


ראש המוסד, מאיר דגן, הופיע היום בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, והציג התנגדות מרומזת לקריאות הסוריות לחידוש המו"מ עם ישראל. "מתקפת השלום הסורית נועדה להכניס את ישראל לפינה של סרבנות למשא ומתן", אמר דגן והוסיף כי בסוריה חל שינוי אסטרטגי וכעת הם אינם חוששים מעימות צבאי עם ישראל. דגן אף חשף כי חיזבאללה הציב טילים נגד ישראל מצפון לנהר הליטני.

ראש המוסד אמר לחברי הוועדה כי אין הוא רואה באופק יוזמה סורית לפעילות מלחמתית נגד ישראל, אולם ציין כי הסורים נערכים להגיב בעוצמה על כל פעילות ישראלית נגדם. כדוגמה הזכיר דגן את הטיסה של חיל האוויר מעל ארמונו של אסד ותקיפת מחנה מחבלים באזור דמשק.
``הגולן אינו תנאי למו``מ``
שר החוץ הסורי קורא לישראל להיענות להצעה לחידוש המו``מ ומבהיר: מעוניינים ב``שלום אצילי``
לכתבה המלאה"הביטחון העצמי של אסד גובר, ויכול לגרום לו לעשות טעויות. הסורים בנו מדרגות תגובה נגד ישראל והעמידו בכוננות מלאה את מערך הרקטות והטילים שלהם. הם מוכנים להתעמת עם ישראל, אם היא תפעל נגד סוריה. מבחינה זו הם עברו את הסף של החששות ויש להם מערכי אש מוכנים נגדנו".

דגן הוסיף כי "אסד מרחיק עצמו מהעולם המערבי ומקרב אליו את בית הדין הבינלאומי של האג". לדבריו סוריה אינה מוכנה לחזור לנקודת ההתחלה של המשא ומתן לשלום עם ישראל, ודמשק פרסמה הודעת תיקון בעקבות הצהרתו של שר החוץ הסורי, ואליד מועלם, בו הבהירה כי הדברים שצוטטו מפיו, שלפיהם היא לא מציבה תנאים מוקדמים למשא ומתן עם ישראל - אינם נכונים.

"אני לא רואה באמת את אסד מציע חידוש שיחות שלום עם ישראל, ואין זה נכון שהסורים מוכנים לנהל משא ומתן ללא תנאים מוקדמים", אמר ראש המוסד לחברי הוועדה. דגן ציין כי לסורים שלוש מטרות, אותן הם מבקשים להשיג בעזרת פתיחה במו"מ עם ישראל: הורדת הלחץ הבינלאומי, חזרה לעמדת השפעה דומיננטית בלבנון והחזרת רמת הגולן לשליטתה. לדברי דגן, "הצעדים הסורים האחרונים התבצעו במטרה לממש יעדים אלה".

אסד על רקע מטוסי קרב. צילומים: רויטרס ודוד גרינשפן. עיבוד מחשב /images/archive/gallery/662/396.jpg
"יכולת ההתרעה הישראלית נפגעה בגלל המלחמה"ראש המוסד הוסיף כי סוריה הפיקה את הלקחים ממלחמת לבנון השנייה, וכי בין היתר הגדיל הצבא הסורי באופן משמעותי את ארסנל הנ"ט שלו ורכש מערכות הגנה אווירית מתקדמות. להערכת דגן יכולת ההרתעה של ישראל נפגעה כתוצאה מהמלחמה האחרונה.

כאשר נשאל דגן האם הוא ממליץ לממשלה לפתוח במו"מ עם סוריה, הוא ענה לח"כ רן כהן (מרצ): "לא אומר משהו בעל משמעות של `לפתוח או לא לפתוח במשא ומתן`. זו החלטה פוליטית של הקברניטים. את המודיעין שיש בידי אני מעביר לקברניטים ועליהם להחליט".

בתגובה, אמר ח"כ כהן כי "אם כך, זו דווקא חובה לפתוח איתם במו"מ. אם כדי להוכיח את רצינות כוונותיהם, ואם כדי לנצל אפילו סיכוי של אחוז אחד לשלום". אך עם זאת, אחד מחברי הוועדה
דווקא ידע לספר כי ראש המוסד אמר בדיון כי "משא ומתן עם סוריה יהיה תקיעת סכין בגב ציר המדינות הערביות המתונות ובגבה של ארה"ב".

בהתייחסו לגרעין האיראני, אמר ראש המוסד כי איראן תגיע לנקודת האל-חזור בטווח רחוק יותר מאשר שלושת החודשים הקרובים. דגן אמר את הדברים על רקע התבטאותו של נשיא איראן, שהודיע לחמאס כי תוך שלושה חודשים צפויה "התפתחות דרמטית" באיראן. על פי ראש המוסד, ציר הזמן שבו תציג איראן את יכולתה הטכנולוגית לבניית פצצה הוא ארוך יותר.

דגן הדגיש בדיון כי אם תהליך העשרת האורניום ימשך ללא הפרעות וללא תקלות, איראן תגיע ליכולת טכנולוגית לייצור פצצות ב-2008, וב-2009 או 2010 יהיה ברשותה ראש קרבי גרעיני ראשון.

פצצות גרעין כבר ב-2009? נשיא איראן, מחמוד אחמדינג`אד. צילום: אי-פי /images/archive/gallery/635/938.jpg
"אל קאעידה מתאמץ למוטט את המשטר העיראקי"ראש המוסד התייחס גם לנעשה בעיראק. לדבריו, ארגון הטרור אל-קאעידה עושה מאמצים למוטט את המשטר העיראקי ולפגוע בנוכחות האמריקנית בעיראק, ומאוחר יותר יבקש אל-קאעידה לטפל במשטרים של המדינות הסובבות את ישראל.

דגן הזהיר כי יציאה אמריקנית חפוזה מעיראק תהיה אסון. להערכתו יציאה אמריקנית מעיראק, תגרום לפיצולה של עירק לשלוש יחידות, שאחת מהם תהיה מדינת הלכה איסלאמית. מהלך כזה יהיה לדבריו ניצחון לאל-קאעידה ויביא לשינוי גיאו-פוליטי משמעותי במזרח התיכון, שינוי שיפעל לרעת ישראל.

לדבריו המאמץ העיקרי של הג`יהאד העולמי מתמקד כעת בעיראק, אך ישראל היא הבאה בתור. לדבריו אל-קאידה מנסה להחדיר לכאן את פעיליו ואת בוגרי עיראק דרך המדינות המקיפות את ישראל או דרך אירופה.

פרסום ראשון : 18/12/2006 14:06

http://nrg.co.il/online/1/ART1/519/475.html


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group